Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Valery Spiridinov, yıllardır fiziksel kabiliyetlerini ciddi olarak azaltan ve tekerlekli sandalyeye bağımlı bir hayat yaşamasına neden olan Werdnig Hoffman hastalığından muzdarip. Şimdi, dünyada ilk kez uygulanacak tüm kafa nakli operasyonuna gönüllü oldu ve bu sayede beyninin sağlıklı bir vücuda eklenebilmesini umuyor. İtalyan nörobilimci Dr. Sergio Canavero, benzeri görülmemiş bu prosedürü bir günden daha kısa sürede tamamlayabileceğini iddia ediyor. Dr. Canavero, bütün sürecin %90 ‘lık bir oranla başarılı olabileceğini belirtse de marjinal bir riskin söz konusu olduğunu inkar etmiyor. Diğer doktorlar ise ciddi şüpheleri olduğunu ifade ettiler. Onlara göre Spiridinov'un beyninin ameliyat tamamlandığı zaman işlevsel kalmama ihtimali var. Ancak Spiridinov daha iyimser: "Tam vücut değiştirme şansım olursa, sınırlardan kurtulacağım ve daha bağımsız olacağım" dedi. Operasyonda birinci aşama, operasyon sırasında beyin hücrelerinin ölmesini önlemek için hastanın ve vericinin vücutlarını soğutmayı içerir. Daha sonra, boyun kısmen kesilir ve kafa ile vücudun kan damarları tüplerle birbirine bağlanır. Bütün vücut kafa ve beyninin sıcaklığını 10 ile 20 derece arasında, genellikle 15 ile 17 derece arasında düşürmek, kompleks nöroşirürji veya kardiyovasküler cerrahi için kullanılmaktadır. Bu süreçte beyin açlığı denilen, beynin kan ve oksijen için bir açlık çektiği bir zaman dilimi olur. İkinci aşamada, omurilik kesilirken hasarı en aza indirgemek için son derece ince bir bıçak kullanılır. Donör başı daha sonra çıkarılır, alıcı gövdesi üzerine yerleştirilir ve spinal kord tekrar hem polietilen glikol kullanılarak birleştirilir. Üçüncü aşama, hayatta kalan kişinin kan damarlarını ve sinirlerini tek tek bağlamaktır ancak uzmanlar, daha önce böyle bir ölçekte başarının elde edildiğinden şüphe ettiklerini belirttiler. Bu aşama da başarıyla tamamlanırsa hareketleri önlemek ve omuriliğin birbirine yapışmasını sağlamak için vücut birkaç hafta boyunca komada tutulur. Eğer bu operasyon başarılı bir şekilde sonuçlandırılırsa çığır açacağı kesin. Tıp dünyası merakla bu operasyonu ve sonuçlarını bekliyor olacak.

Medikaynak Referanslar

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/09/20/russian-man-set-for-worlds-first-head-transplant/

Canavero, S (2013). "HEAVEN: The head anastomosis venture Project outline for the first human head transplantation with spinal linkage (GEMINI).". Surgical neurology international. 4 (Suppl 1): S335–42. doi:10.4103/2152-7806.113444

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler