Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Elon Musk’ın beyin kazma girişimi, zihin okuma çipinin en son sürümünü piyasaya sürdü ve canlı hayvanlarda işe yarayabileceğini gösterdi.

Şirket, geçen yaz ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana cihazı basitleştirdi. Başlangıçta, kulağın arkasına takılan ve beyne bağlanan ayrı elektrotlara bağlanan küçük bir bölmeyi içeriyordu.

Yeni sürüm, kafatası kemiğindeki küçük bir kesik yerine madeni para büyüklüğündeki bir çip ile tamamen kafanın içine sığmayı amaçlıyor. Musk, şirketin canlı yayınında, "Birçok yönden kafatasınızda bir Fitbit'e benziyor," dedi, çünkü cihaz aynı zamanda bir kişinin hareketini ve vücut sıcaklığını ölçmenin yanı sıra bir akıllı telefona kablosuz olarak bağlanmayı da hedefliyor.

Ve bunlar çok küçük tellerdir - yaklaşık 5 mikron genişliğinde, ortalama kırmızı kan hücrenizin çapından biraz daha küçüktürler.

Bu iplikler beyne Neuralink’in büyük, steril bir dikiş makinesine benzeyen cerrahi robotu tarafından dikiliyor. Birkaç düzine kanal sunabilen, mevcut teknolojilerden daha ileri, yüksek çözünürlüklü bir sinirsel aktivite görüntüsü sağlamak ve damarları ve arterlere hasar vermekten kaçınmak için çalışırken aynı anda 1.024'e kadar kablo bağlayabilir.

Musk, genel anestezi olmadan tüm prosedürün bir saatten az sürebileceğini söyledi. Amaç, ilk kesimden kablolamaya ardından kapatmaya kadar tüm ameliyatı kendi başına gerçekleştirebilecek bir robot oluşturmaktır.

Şirketin amacı nihayetinde beyin ve omurga sorunlarını çözmektir - bağlantısı kesilmiş veya hasar görmüş bir beyni kolların ve bacakların motor kaslarıyla yeniden birleştirmek gibi - ama aynı zamanda bir gün depresyon, anksiyete, nöbetler ve hafıza kaybı gibi daha geniş bir nörolojik durum dizisini ele almayı ve hatta bir tüketici ürünü olarak hizmet etmeyi umuyor.

Bununla birlikte, çip şu anda tek bir yönde çalışıyor, çoğunlukla; nöronların elektriksel aktivitesini gözlemleyip kaydedebiliyor, ancak bir hastalığı düzeltmek için dokuya anlaşılır sinyalleri iletmenin arkasındaki bilim - hatta Musk'un belirttiği gibi kulaklık olmadan müzik akışı - yıllar sonra olabilir. Ek olarak, insan beyninin farklı bölgelerinden herhangi bir özel davranış veya hareketi haritalama aktivitesi, bu noktada net olmaktan uzaktır.

Bu araştırmanın ilk aşamaları, iki aydır Neuralink implantıyla yaşayan Gertrude adlı bir domuzla gösterildi. Burnu her kokladığında veya ilginç bir şeye dokunduğunda bir bilgisayar ekranını aydınlatarak nöronların ateşlenmesine neden oldu. Bu arada, başka bir domuz, Dorothy, cihazla implante edildi, ancak tersine çevrilebilirliğini göstermek için çıkarıldı.

Neuralink ayrıca, koşu bandına bir domuz koyarak ve eklemlerinin hareketlerini takip ederek, sadece beyinden toplanan verileri kullanarak her uzvun yerini neredeyse tahmin edebileceğini gösterdi.

Musk, cihazın Temmuz ayında FDA'dan çığır açan bir isim aldığını ve şirketin şu anda ilk insan implantasyonları için hazırlandığını, bir çalışma ve ek güvenlik testleri için düzenleyici onayları beklediğini söyledi.

Neuralink bunu yapmak için personelini artırmayı umuyor. Musk, "Bu demonun temel amacı aslında işe almaktır" dedi. "Para toplamaya çalışmıyoruz. Bunun temel amacı, harika insanları Neuralink'te çalışmaya ikna etmek ve bu ürünü hayata geçirmemize yardımcı olmaktır."

  1. Benzer İçerikler