Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sağlıklı bir bağırsak bakteri seti, bizi bir dizi rahatsızlıktan korumada hayati bir rol oynar gibi görünüyor peki, ama bu bakterilerle etkileşime giren milyarlarca virüs ne olacak? Bebekler bu tür virüsler olmadan doğmuş gibi görünse de, bağırsakları yaşamın ilk ayında milyarlarca virüse ev sahipliği yapar ve virüs topluluğu bebeğin emzirilip emzirilmediğine göre şekillenir. Son on yıl boyunca yapılan birçok çalışma, bağırsaklarımızdaki mikrobiyom olarak bilinen bakteri toplanmasının çeşitli bozukluklarda rol oynadığını göstermiştir. Bağırsak bakterilerindeki bozulma, diğerlerinin yanı sıra obezite, diyabet, depresyon ve Parkinson hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Ancak virüsler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bağırsaklarımızdaki virüslerin çoğu, onları oluşturan bakterileri enfekte ediyor gibi görünmesine rağmen ne yaptıklarını gerçekten bilmiyor ve büyük çoğunluğu mevcut virüs veritabanlarında da görünmüyor. Araştırmacılar bunun nedenini, henüz araştırılmamış çok sayıda virüs olmasına bağlamaktadır.

Anne sütünün virüsler üzerindeki etkisi

Pennsylvania Üniversitesi'nden Frederic Bushman, sağlıklı bir yetişkinden, biraz dışkı alıp virüs benzeri parçacığı arındırarak, gram başına milyar parçacık gibi bir şey bulabileceklerini belirtmiştir. Virüsler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bushman ve meslektaşları 20 bebek üzerinde çalışmışlar ve doğumdan birkaç gün sonra ve yine bebekler 1 aylık ve 4 aylık olduğunda dışkı örnekleri toplamışlardır. Ekip, her bir numunede virüs benzeri parçacıklar aradılar. Bu parçacıkların virüs olduğu ve virüslere benzediği düşünüldüğünü, ancak gerçekten olduklarını doğrulamak için çeşitli testler yapılmadığını belirttiler. Doğumda, bebeklerin sadece üçünün mekonyumlarında herhangi bir virüs varmış gibi görünüyordu ki bu en erken dışkısıdır. Bu durum, bebeklerin virüssüz olarak doğduklarını ve doğum sırasında veya kısa bir süre sonra ilk böceklerini topladıklarını göstermektedir. Ancak bir ay içinde bebeklerde de yetişkinler kadar virüs olduğu tespit edilmiştir.

Yetişkinlerde olduğu gibi, bu virüslerin çoğu bakterileri enfekte eden tipte gibi görünmekte olup ancak bazılarının insan hücrelerini enfekte ettiği bilinmektedir. Ekip, bu tür virüslerin emzirilen bebeklerde daha az yaygın olduğunu buldu. Bushman, anne sütündeki protein ve şekerlerin bu virüslerin büyümesini caydırmak için çalışıyor olabileceğini düşündüğünü belirtmiş ve daha az virüse sahip olmanın bebeği enfeksiyonlardan koruyabileceğini ifade etmiştir. Araştırmacılar emzirmenin diğer olumlu sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekmektedir ancak bu etkinin ne kadarının bağırsaktaki virüslerin varlığı ile bağlantılı olabileceğini henüz bilinmemektedir. Ekip, aynı modeli ABD'de 3 ila 4 aylık 125 çocuk ve Botsvana'da 4 aylık 100 bebek arasında bulunduğunu belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

Breastfed babies have fewer viruses in their guts that affect humans, Jessica Hamzelou, NewScientist, 15 April 2020, Nature, DOI: 10.1038/s41586-020-2192-1

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler