Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, önümüzdeki 20 yıl içinde kanser türü sıralamasında büyük bir değişiklik olacağını tahmin ettiklerini bildirmişlerdir. Yapılan çalışmalar şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın kanserlerin meme, akciğer, prostat, kolorektal ve melanom olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma yazarları, 2040 yılına kadar melanomun en yaygın ikinci kanser türü haline geleceğini, prostat kanserinin ise insidansının 14'e düşeceğini tahmin ettiklerini bildirmişlerdir. Ayrıca meme kanserinin teşhis edilecek en önemli kanser olmaya devam edeceğini, akciğer kanserinin 2'den 3'e düşeceğini ve kolorektal kanserinin 4'te kalacağını belirtmişlerdir.

Yıllık vaka sayılarına göre bu tahmini kanser türleri sıralaması 7 Nisan'da JAMA Network Open'da çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Yazarlar ayrıca kanser türünü ölüm oranına göre sıraladıklarını belirtmişlerdir. Şu anda, kanser ölümlerinin çoğu akciğer kanserine bağlı olmakla birlikte bunu kolorektal, pankreas ve meme kanseri izlemektedir. 2040 itibariyle, kanser ölümlerindeki en dikkat çekici değişiklik, şu anda 6. pozisyonda olan karaciğer ve intrahepatik safra kanalı kanserinin üçüncü sıraya yükselmesi olarak açıklanmıştır. Bundan yirmi yıl sonra, kanser ölümleri açısından sıralamanın akciğer, pankreas, karaciğer ve intrahepatik safra kanalı ve kolorektal olacağı bildirilmiştir. Kâr amacı gütmeyen Cancer Commons'ta pankreas kanseri bilimcisi olan baş yazar Lola Rahib, bir basın açıklamasında bulgularının kanser taraması ve tedavisinin değişen dinamiklerini yansıttığını ifade etmiştir. Yeni analizde, 2040 yılına kadar insidans ve ölümlerdeki değişiklikleri hesaplamak için nüfus artışı projeksiyonları ve mevcut popülasyon temelli kanser insidansı ve ölüm oranları kullanılmıştır.

Öngörülen prostat kanseri insidansındaki büyük düşüş

Araştırmacılar, öngörülen tahmini rakamların hiç de kesin olmadığını kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Rahib, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, öngörülerinin, gözlemlenen oranların ve eğilimlerin zaman içinde değişmediği varsayıldığını belirtmiş ancak değişimin gerçekten olabileceğine dikkat çekmiştir. Amerikan Kanser Derneği'nde bir gözetim araştırması bilimcisi olan Kim Miller, kanser eğilimlerinin bazen birkaç yıl içinde hızla değişebileceğini söylemiştir. Pankreas Kanseri Eylem Ağı'nda baş bilim sorumlusu olan ortak yazar Lynn Matrisian, önümüzdeki yıllarda akciğer, kolorektal ve meme kanserinden ölümlerde öngörülen düşüşleri görmeye teşvik ettiklerini belirtmiştir. Matrisian, pankreas ve karaciğer kanseri gibi hayatta kalma oranlarının düşük olduğu, daha az yaygın olarak teşhis edilen kanserlere odaklanmanın zamanının geldiğini de sözlerine eklemiştir. Yazarların öngördüğü prostat kanseri insidansındaki büyük düşüşün, son 15 yılda prostata özgü antijen (PSA) tarama önerilerindeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkacağını öne sürmüşlerdir. Rahib, 2018'deki en son değişikliğin, 55-69 yaşlarındaki erkeklerin tarama konusunda kendi kararlarını verebilmelerini önermesine karşın önceki değişikliklerin PSA taramasına karşı önerilmekte olduğunu ifade etmiştir. Rahib, tarama kılavuzlarındaki bu değişikliklerin, son yıllarda prostat kanseri tanılarının sayısını etkilediğini ve 2040'a kadar devam edeceği yorumunu yapmıştır. American Cancer Society’den Miller, prostat için genel eğilimleri yorumlarken dikkatli olduğunu ifade etmiştir. Sonuç olarak yazarlar, meme kanseri için kanser sayısının artmaya devam etmesine rağmen meme kanseri ölümlerinin sayısının azalacağının altını çizmekle birlikte devam eden eğilimin büyük olasılıkla artan tarama ve tedavideki ilerlemelere atfedilebileceğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Nick Mulcahy, Rankings of Most Common Cancers to Shift Over Next 20 Years, Medscape, Apr 14, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler