Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Circulation dergisinde yayınlanan bu çalışma, objektif olarak ölçülen fiziksel aktivite düzeyi ile kalp yetmezliği riski arasındaki ilişkiyi sosyodemografik, yaşam tarzı ve klinik faktörlerden bağımsız olarak inceleyen ilk çalışmalardan biridir.

Birleşik Krallık Biobank kayıtlarında başlangıçta kalp yetmezliği öyküsü olmayan 94.000'den fazla yetişkin üzerinde yapılan altı yıllık izlemin analizi orta veya yüksek düzeyde fiziksel aktivitenin kalp yetmezliği riskini azaltabileceğini bulmuştur. Sonuçlar, her hafta 150-300 dakika orta düzeyde egzersiz veya 75-150 dakika yüksek düzeyli egzersiz yapmanın kalp krizi ve inme insidansını azaltabileceğini gösteren önceki çalışmalarla tutarlıdır.

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun kan ve oksijen ihtiyacını karşılamak için yeterli kanı pompalayamadığında gelişen kronik, ilerleyici bir durumdur ve yorgunluk ve nefes alma güçlüğü ile sonuçlanabilir. Amerikan Kalp Derneği kalp sağlığı için yetişkinlerin haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta veya 75 dakika yüksek yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite yapmasını öneriyor.

Araştırmanın başyazarı ve Glasgow Üniversitesi Halk Sağlığı öğretim görevlisi olan Dr. Frederick K. Ho, "Düzenli fiziksel aktivitenin kalp yetmezliği geliştirme riskini azaltabileceği birçok potansiyel yol var. Örneğin, fiziksel aktivite, kalp yetmezliği için risk faktörleri olan kilo alımını, yüksek tansiyon ve Tip 2 diyabet gibi ilgili kardiyometabolik durumları önlemeye yardımcı olur. Düzenli fiziksel egzersiz kalp kasını da güçlendirebilir." dedi.

Bu çalışmanın verileri 2013-2015 yılları arasında toplanmıştır. Katılımcılar kayıt sırasında ortalama 56 yaşındaydı; %57'si kadın ve %96,6'sı beyaz yetişkindi. Katılımcılara kalp yetmezliği veya kalp krizi tanısı konulmamıştır. Her katılımcı, fiziksel aktivitenin yoğunluğunu ve süresini ölçmek için art arda yedi gün, günde 24 saat bileklerine bir ivme ölçer taktı. Kayıttan sonraki veriler ilgili hastane ve ölüm kayıtları aracılığıyla toplandı.

Fiziksel aktivite ölçümü yapıldıktan sonra medyan 6,1 yıl izlem ardından analiz yapılmıştır.

Bir hafta içinde 150-300 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapan yetişkinlerin kalp yetmezliği riski %63 daha düşüktü. Bir hafta içinde 75-150 dakika yüksek düzeyde fiziksel aktivite gerçekleştirenlerin kalp yetmezliği riskinin minimum düzeyde aktivite yapan veya orta/yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapmayan katılımcılara kıyasla %66 daha düşük olduğu saptandı.

Ho: "Bu bulgular her fiziksel hareketin önemli olduğunu gösteriyor. 10 dakikalık yavaş bir yürüyüş, oturmaktan ve fiziksel aktivite yapmamaktan daha iyidir. Mümkünse, biraz daha hızlı yürümeye çalışın, bu da egzersizin yoğunluğunu ve potansiyel yararlarını artırır. Çalışma sonuçları orta düzeyde aktivite için mevcut önerilerin ötesine geçmenin kalp yetmezliğine karşı daha fazla koruma sağlayabileceğini gösteriyor." dedi.

Ho ve meslektaşlarına göre, kalp yetmezliği için risk faktörleri olan aşırı kilo/obezite, yüksek tansiyon, hiperglisemi ve hiperkolesterolemi kriterlerini karşılayan kişiler fiziksel aktivitelerini artırmaktan özellikle yarar görürler.

Ho: "Sağlık uzmanları, hastanın mevcut yaşam tarzına ve sağlık durumuna göre daha fazla fiziksel aktivite önerebilir. Genel olarak, orta düzeyde fiziksel aktiviteyi günlük rutinlere dahil etmek daha kolaydır ve genellikle daha güvenlidir. Yoğun fiziksel aktivite bazen zaman açısından en verimli olanıdır ve meşgul insanlar için daha uygun olabilir. Bununla birlikte, yaralanmaları veya akut advers olayları (önceden hareketsiz bir kişide şiddetli bir egzersiz programı başlatan kalp krizi gibi) önlemek için yeni bir fiziksel aktivite rejimine başlarken herkesin dikkatli olması önerilir." dedi.

Bu gözlemsel çalışma, fiziksel aktivitenin miktarı ve yoğunluğu ile kalp yetmezliği geliştirme riski arasında bir neden sonuç ilişkisini kanıtlayamaz. Bu sonuçların farklı geçmişlerden gelen insanlar için geçerli olduğunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Araştırmanın kıdemli yazarı Glasgow Üniversitesi Kardiyovasküler ve Tıp Bilimleri Enstitüsü Metabolik Tıp Bölümü profesörü Naveed Sattar, "Bulgularımız diğer kanıtlara katkıda bulunuyor, bu da orta düzeyde düzenli fiziksel aktiviteyi sürdürmenin bile kalp yetmezliği de dahil olmak üzere bir dizi kronik durumun gelişmesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürüyor." dedi.

Medikaynak Referanslar

American Heart Association, Boosting duration, intensity & frequency of physical activity may lower heart failure risk, Sciencedaiy, August 2022

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220829085948.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler