Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

B vitamininin bir türü olan folik asitin gelişmekte olan bir fetusta merkezi sinir sisteminin öncüsü olan nöral tüpdeki kusurları önlediği bilinmektedir. Nöral tüp gebeliğin ilk ayında gelişir ve bu yüzden uzmanlar tipik olarak gebeliğin ilk üç ayında kadınlara folik asit takviyesi önerir. Bununla birlikte, devam eden takviye, gebeliğin geç evrelerinde gerekli olmayabilir ve gerçekte yenidoğanlarda alerji riskini artırabilir.

Yeni bir çalışma, gebeliğin sonlarında folik asit almanın, rahim içi büyüme kısıtlamasından (IUGR) etkilenen çocuklarda alerji riskini artırabileceğini önermektedir. Önceki araştırmalar, aynı zamanda rahimde genellikle düşük doğum ağırlıklarına neden olan büyüme kısıtlamasının bir şekli olan IUGR'nin çocuklukta alerjilere karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini de göstermişti. Bu faktörlerin her ikisi birlikte bulunduğunda alerji riskinin nasıl etkilendiği ise belirgin değil.

Adelaide Üniversitesi Robinson Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Avustralyalı araştırmacılar, koyunların üç grubundan doğan kuzu araştırmaları yaptı:

  • normal plasentadan daha küçük plasentaya sahip anneler ("kısıtlanmış");
  • gebeliğin son ayında folik asit içeren yüksek dozda bir takviye verilen daha küçük bir plasentaya sahip anneler ("kısıtlı ek"); ve
  • normal plasenta ve normal diyet olan anneler ("kontrol").

Folik Asit Takviyesi Alerjiye Yatkınlık Yaratıyor

Araştırma ekibi sistemik inflamasyonu ölçmüş ve alerjik belirti olan cilt reaksiyonlarını kuzulardaki yaygın alerjenler olan toz akarları ve yumurta aklarına karşı test etmiştir. Kısıtlanan grup, toz akarlarına maruz bırakıldığında daha yüksek seviyelerde inflamasyon göstermesine karşın, cilt reaksiyonunda kısıtlı ek ve kontrol gruplarına kıyasla farklılık göstermedi. Bununla birlikte, yumurta beyazı proteini ile test edildiğinde, kısıtlı ek ve kontrol grupları, sınırlı gruba göre daha yüksek alerjik reaksiyon oranları gösterdi.

Bir testte folik asit alan gruptaki artmış alerjik yanıt, folik asit desteğinin, kısıtlı gebeliklerde görülen korumayı kısmen azalttığını düşündürmektedir. Araştırmacılara göre, hamileliğin tamamı için folik asit takviyesinin sürmesi durumunda alerji riskinin artışı konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Medikaynak Referanslar

Wooldridge AL et al. Late gestation maternal dietary methyl donor and cofactor supplementation in sheep partially reverses protection against allergic sensitization by IUGR.. American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2017; ajpregu.00549.2016 DOI: 10.1152/ajpregu.00549.2016

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler