Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüksek D vitamini seviyelerinin erişkin yaşta MS riski ile ilişkili olduğu söylense de, yapılan bazı araştırmalara göre intrauterin D vitaminine maruz kalmakta gelecekte MS sonraki hayatında MS için risk faktörü olabilir. Çalışma grubu da erken gebelikte 25-hydroxyvitamin D (25[OH]D) seviyeleri ve çocuklarda MS riski ilişkisini araştırmış.

Finnish Maternity Kohort grubu MS araştırmak için bir kaynak olarak kurulmamasına rağmen bu biyolojik ve karmaşık hastalığı anlamamız için bir kaynak yarattı.

Finnish Maternity Kohort grubundan annesi MS tanılı olan 193 kişi (163'ü kadın) belirlenerek, 176 hasta ve 326 kontrol grubu ile kıyaslandığı çalışmada ilk trimestrde ölçülen maternal kan 25(OH)D seviyeleri, kişilerin yüzde yetmişinde düşük olarak ölçülmüş.

Alınan sonuçlara göre 25-hydroxyvitamin D (25[OH]D) seviyesi 12.02 ng/mL'den düşük olan annelerin çocuklarının erişkin yaş MS riski D vitamini eksikliği olmayan annelerin çocuklarına oranla 90 kat fazla. Önceki çalışmalarda erken gebelikte (25[OH]D) seviyesi ve ileri yaşlarda MS ilişkisi olmadığı söylenmesine rağmen bu çalışmaya göre bazı sınırlamalar var; örneğin anne (25[OH]D) seviyesi fetüsün (25[OH]D) seviyesini tam olarak vermeyebilir.

Sonuç olarak gebelikte D vitamin eksikliği yaşayan annelerin çocukları MS açısından daha riskli, ancak çalışma D vitamini doz-yanıt ilişkisi hakkında net bir bilgi veremiyor ve dolayısıyla daha büyük gruplarda daha ayrıntılı çalışmalar gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

 

  1. Alberto Ascherio, MD, DrPH et al. Vitamin D Status During Pregnancy and Risk of Multiple Sclerosis in Offspring of Women in the Finnish Maternity Cohort. JAMA Neurol, March 2016 DOI:10.1001/jamaneurol.2015.4800
  2. Benjamin M. Greenberg, MD, MHS. Vitamin D During Pregnancy and Multiple Sclerosis: An Evolving Association. JAMA Neurol, March 2016 DOI: 10.1001/jamaneurol.2016.0018
+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler