Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacı grup, insanlarda kullanım için onaya giden yolda büyük bir adım olan canlı domuz yavrusunu kullanarak konsepti kanıtladı. Taşınabilir cihaz, bebekler bağımsız olarak nefes alabilene kadar plasentanın kanı oksijenlendirmedeki rolünün bir kısmını üstlenerek birçok hayatı kurtarabilir ve yıkıcı hasarı önleyebilir.

"Oluşturması karmaşık ama kullanımı basit olan bu teknoloji, bu bebeklerin giderek daha fazla kurtarılabileceği bir durum yaratacak ve hepimizi bunu yapmaya iten de bu." diyor McMaster'da Makine ve Biyomedikal Mühendisliği Profesörü olan ve Biyomikroakışkanlar alanında Kanada Araştırma Kürsüsü olan Ravi Selvaganapathy.

Yeni doğanın göbek kordonuna bağlanmak üzere tasarlanmış cihaz, kalbin mevcut gücünü kullanarak, yapısı akciğerlerin iç yüzeyine benzeyen ince bir zarın kanallarından geçerek kanı dışarıdan enfeksiyondan korurken karbondioksit salınımına ve oksijen alımına izin verir.

Membran, karbondioksit ve oksijenin doğal difüzyonuna izin verecek şekilde sadece 35 ila 50 mikron kalınlığındadır - bir insan saçının yaklaşık yarısı kalınlığında. Bebeğin kendi kalbi, oksijen tedarikini düzenleyecek bir hızda atar.

Bağımsız solunum, prematüre bebeklerin çoğunda akciğerler tam olarak oluşmadığından, kendi başlarına yeterli oksijen alamadıkları için doğdukları andan itibaren solunum sıkıntısına neden olur. Bu, erken doğan bebeklerin hayatta kalmasının önündeki önemli bir engeldir.

"Tipik olarak, bir yenidoğan plasenta yoluyla rahimde sağlanan nefes alma, beslenme ve diğer organ işlevlerini hemen devralır," diyor Paracelsus Tıp Fakültesi'ne bağlı Almanya'daki Nürnberg Genel Hastanesi'nde Pediatri Şefi olan Christoph Fusch diyor.

Uzun Vadeli İyileşme Sağlıyor

"Bu geçiş hastalık veya olgunlaşmamışlık nedeniyle bozulduğunda, cihazımız yenidoğan bakıcılarının rahim içi beslemeyi taklit etmesini sağlayacak. Hayatta kalmayı artıracak, beyin hasarını azaltacak ve yaşamı tehdit eden postnatal akciğer yetmezliği olan prematüre ve yeni yenidoğanlarda uzun vadeli iyileşme sağlayacak. "

Yapay akciğerin tasarımı karmaşık olsa da, cihazın kendisi harici güç olmadan çalışır ve çok daha riskli ve çok daha pahalı olan mevcut teknolojiye kıyasla kullanımı kolaydır - bu da onu risklerin olduğu gelişmekte olan ülkelerde (erken doğan bebekler arasında ölüm oranı oldukça fazladır) kullanım için umut verici bir rakip haline getirir.

Konsept kanıtı araştırması bugün Advanced Science dergisinde yayınlandı. Dokuz kişilik araştırma ekibi, cihazın canlı bir yenidoğan yavru domuzda çalıştığını ve düşük kan-oksijen seviyelerini normale döndürdüğünü gösterdi. Yavru domuzlar, insan bebeklerine yakındır ve fizyolojik olarak çok benzerdir.

Selvaganapathy, başarılı büyük ölçekli hayvan deneylerine ve düzenleyici onaylara tabi olarak, yeni cihazın önümüzdeki altı ila sekiz yıl içinde klinik kullanıma sunulabileceğini söylüyor.

Medikaynak Referanslar

Emily Henderson, B.Sc. "New Artificial Lung Developed To Support Pre-Term Babies In Respiratory Distress". News-Medical.Net, 2020, https://www.news-medical.net/news/20200929/New-artificial-lung-developed-to-support-pre-term-babies-in-respiratory-distress.aspx. Accessed 19 Oct 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler