Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son yıllarda DNA sekanslamasını kullanarak, hastaların genetik yapılarını ortaya çıkarmak, doktorlara ve hastalarına, insanlığı tehdit eden hastalıkların tanı ve tedavilerinin en iyi şekilde nasıl yapılacağına dair daha iyi bir anlayış sağlamaktadır. Translational Genomics Research Institute (TGen) araştırmacıları, RNA sekanslama kullanarak yapılan daha ayrıntılı genetik analizin, bu anlayışı büyük ölçüde artırabileceğini, doktorları ve hastalarını, hastalığın altında yatan nedenlerini hedeflemek için daha hassas araçlar ile nasıl sağlayabileceğini gösterdiler.

Araştırmacılar incelemelerinde, Ebola ve hızla yayılmakta olan Zika virüsü gibi bulaşıcı hastalıklardan kansere kadar birçok hastalığın tanısı ve yönetiminde, RNA sekanslamayı kullanmanın birçok avantajını vurguladılar. RNA’nın, sayısız biyolojik süreçte önemli rol oynayan dinamik ve farklı bir biyomolekül olduğuna ve RNA temelli ölçümlerin, hastalık tanısı, prognozu ve tedavi seçimi de dahil olmak üzere insan sağlığının çeşitli alanlarında geniş uygulama potansiyeli taşıdığına dikkat çektiler. DNA profilleme ile sağlanan bilgiler ışığında RNA'nın analizinin, hücrelerin nasıl davrandıklarına ve işler ters gittiğinde tıbbın nasıl müdahale edebileceğine ilişkin daha kesin bir görüş sağlayabileceğini aktardılar. RNA sekanslama ile hastaların genomlarının daha derinlemesine bir görünümlerinin elde edildiğini vurguladılar.RNA temelli ölçümlerin en umut verici yönlerinden birinin ise, ekstrasellüler RNA'ların, non-invaziv olarak hastalık tanısında kullanılabilme potansiyelleri olduğunu belirttiler. Ekstrasellüler RNA’nın izlenmesi, daha büyük risklere ve maliyete neden olan, küçük bir ameliyat olan tümör biyopsisi yapmak yerine, kan örneği alınarak kolayca yapılabildiğine dikkat çektiler.Araştırmacılar, ekstrasellüler RNA'yı ölçen ilk testin, bu yılın başlarında akciğer kanseri hastalarında spesifik ekstrasellüler RNA'ları ölçmek için yapıldığını aktardılar. Tedavi sırasında ilaç dirençli popülasyonların izlenmesi ve Ebola virüsünün kökeni ve yayılımının takibi gibi enfeksiyöz hastalıkların tanı ve tedavisinde, RNA sekanslama için yapılan birçok yeni uygulama olduğunu da eklediler.Araştırmacılar ayrıca, RNA-sekanslamanın, genomik DNA sekanslama sonuçlarının yorumlanmasına da yardımcı olabileceğinin altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Sara A. Byron, Kendall R. Van Keuren-Jensen, David M. Engelthaler, John D. Carpten, David W. Craig. Translating RNA sequencing into clinical diagnostics: opportunities and challenges. Nature Reviews Genetics, 2016; DOI: 10.1038/nrg.2016.10

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler