Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Başlangıçta mitokondriyal DNA için bir transkripsiyon faktörü olarak keşfedilen mitokondriyal transkripsiyon faktörü A’nın (TFAM), mitokondriyal DNA'nın düzenlenmesi için kritik olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, TFAM'ın kanser gelişimine olası katkısı ise büyük oranda bilinmemektedir. Yeni bir çalışmada, TFAM'ın beyin tümöründe potansiyel bir rol oynayabileceğine dair bazı kanıtlar bulundu. Anti TFAM antikoru ile yapılan Western blot analizi, TFAM'ın U87MG ve U251MG'yi içeren glioblastoma hücre serilerinde aşın eksprese edildiği gösterildi. Derin sekanslama kullanarak U87MG ve U251MG hücrelerinin transkriptom profillemesi, TFAM transkriptlerinin serebral korteks ile karşılaştırıldığında bu hücrelerde yukarı doğru düzenlendiğini ortaya koymuştur.

Anti TFAM antikoru ile U251MG hücrelerinin konfokal mikroskobik analizi, TFAM'ın çekirdeğe yakın yapıyla, muhtemelen mitokondriyum ve endozomda bulunduğu noktaya geldiğini gösterdi. Glioma doku örneklerinin immünohistokimyasal analizi, TFAM'ın yukarı doğru düzenlendiğini gösterdi. Rembrandt veri tabanı ile yapılan biyoinformatik analiz, glioma hastalarında TFAM mRNA'sının yukarı doğru regüle edildiğini de destekledi. Birlikte ele alındığında, bu çalışmada sunulan sonuçlar, TFAM'ın glioma hücre serisi ve glioma doku örneklerinde yukarı doğru düzenlendiğine dair kanıtları açıkça ortaya koymuştur. Bu nedenle TFAM, glioma ve diğer kanser için yeni bir tanısal biyomarker ve terapötik hedef olabilir.

Medikaynak Referanslar

Lee H, et al. Mitochondrial transcription factor A (TFAM) is upregulated in glioma. Mol Med Rep. 2017 Apr 12. doi: 10.3892/mmr.2017.6467. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler