Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Gözlükler sizi tabureye takılmaktan ve duvarlara girmekten alıkoyar, ancak aynı zamanda 20/20 görüşe sahip olanlar arasında göze çarpan bir yan faydası da olabilir. Bir Çin çalışma raporunda, her gün gözlük takan kişilerin COVID-19 enfeksiyonuna daha az duyarlı olabileceği gösterilmiştir. Yapılan çalışmada Çin'deki Suizhou Chengdu Hastanesinde COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan 276 hastanın yalnızca %6'sının miyoplukları nedeniyle günlük gözlük takması gerektiği, ancak hastanenin bulunduğu Hubei eyaletinde miyopların oranının yaklaşık %32 civarında çok daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Nanchang Üniversitesi İkinci Bağlı Hastanesinden Dr. Yiping Wei ve meslektaşları gözlüklerin COVID-19 enfeksiyonunu engelleyebileceğini çünkü kullanıcıların gözlerine dokunmasını önleyebileceğini veya caydırabileceğini, böylece virüsün ellerden gözlere bulaşmasının önlenebileceğini belirtmişlerdir. Çalışma yazarları, 16 Eylül'de JAMA Oftalmoloji'de çevrimiçi olarak yayınlanan raporda, göz korumasının ayrıca gözlerle temas eden virüs yüklü havadaki damlacıkların riskini de potansiyel olarak azaltabileceğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, çalışmanın bulguları COVID-19'a yakalanan gözlük kullanıcılarının, normal görüşe sahip olanlar kadar hastalandığını göstermiştir.

Herhangi bir tür göz korumasının enfeksiyon kapma riskinizi azaltabileceği yönünde öneri

Baltimore'daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde kıdemli bir akademisyen olan Dr. Amesh Adalja, bunun gözlemsel bir çalışma olmasına ve ondan kesin bir sonuç çıkaramasanız da, herhangi bir tür göz korumasının enfeksiyon kapma riskinizi azaltabileceği yönünde bir önerinin var olduğunu belirtmiştir. Adalja, bunun, diğer gözlemsel çalışmalar ve örneğin yüz kalkanı kullanımı gibi daha resmi çalışmalarla doğrulanması gerektiğini, ancak, göz korumasının önemli olduğunun giderek daha fazla dikkat çektiğini sözlerine eklemiştir. Tıp başkanı ve başepidemiyolog Dr. Aaron Glatt, Oceanside'daki Mount Sinai South Nassau da dahil olmak üzere birçok hastanenin, doktorlar, hemşireler ve ziyaretçilerin, onları SARS-CoV-2'den tamamen korumak için bir maske ile birlikte gözlük veya yüz siperi takılmasının istendiğini belirtmiştir. Glatt, bunun bir zorunluluk haline getirdikleri için insanların sık ​​sık gözlük takarsam bu yeterince iyi mi diye sorduklarını ve cevaplarının hayır olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Glatt, normal numaralı gözlüklerin, gözlükler veya yüz koruyucuları gibi gözleri tamamen kapatmadığını belirtmiş ve gözlüklerin biraz koruma sağlayabileceğini, ancak belli ki normal bir gözlüğün, teorik olarak göze giren havadaki parçacıkların gözlüğün etrafında kolayca dolaşabileceğini sözlerine eklemiştir.

Dr. Lisa Maragakis'e göre, aynı zamanda gözlüklerin göz korumasını çıkarırken, değiştirirken veya ayarlarken kişinin gözlerine daha sık dokunma ve potansiyel olarak kirletme riskinin artırması da muhtemeldir. Yeni çalışmaya eşlik eden bir başyazı yazan Maragakis, Johns Hopkins Sağlık Sisteminde enfeksiyon önleme kıdemli direktörü olup Maragakis ve Glatt, çalışmanın nispeten küçük bir örneğe dayandığını ve daha fazla insanı içeren gelecekteki araştırmalarda tekrarlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Glatt, bu ilginç ve kışkırtıcı çalışmanın, nedensel bir etki olabileceğini öne sürmek için kesinlikle arkasında bilim olduğunu, ancak açıkça daha titiz bir şekilde çalışılması gerektiği veya diğer çalışmaların aynı sonuçları doğrulaması gerektiğini belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

Amesh Adalja, MD, senior scholar, Johns Hopkins Center for Health Security, Baltimore, Md.; Aaron Glatt, MD, chair, medicine and chief epidemiologist, Mount Sinai South Nassau, Oceanside, N.Y.;JAMA Ophthalmology, Sept. 16, 2020, online

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler