Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Manchester Üniversitesi'nden biyologlar, iyi bir gece uykusunun neden bizi önümüzdeki günün zorluklarına hazırlayabileceğini ilk kez açıkladılar. Farelerde yapılan ve Nature Cell Biology'de yayınlanan çalışma, vücut saati mekanizmasının en aktif olduğumuzda vücudumuzu koruma yeteneğimizi nasıl arttırdığını göstermektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe vücut saatinin daha az hassas olduğu bilindiği için bu keşif, bir gün yaşlanmanın gizemlerinin kilidinin açılmasına yardımcı olabilir. Dahası, hücrelere kemik, deri, tendon ve kıkırdak gibi bağ dokusu şeklinde yapısal ve biyokimyasal destek sağlayan vücudun hücre dışı matrisini açıklığa kavuşturabilir.

Vücut ağırlığının yarısından fazlası matris ve bunun yarısı da kollajendir. Bilim adamları bunun 17 yaşına geldiğimiz zaman oluşumunu tamamladığını uzun zamandır bilmektedir. Ancak şimdi araştırmacılar, iki tür fibril -hücreler tarafından dokular oluşturmak için dokunan ip gibi kolajen yapıları- olduğunu keşfettiler. Yaklaşık 200 nanometre çapında - bir iğne ucundan milyon milyon kez daha küçük - daha kalın fibriller kalıcıdır ve 17 yaşından itibaren değişmeden hayatımız boyunca bizimle kalır. Ancak araştırmacılar, 50 nanometre çapındaki daha ince fibrillerin, bedenin günün zorluklarına maruz bırakıldığı durumlarda kurban edildiğini, geceleri dinlenildiğinde ise yenilendiklerini tespit etti.

İnce Fibrillerin Vücudun Matrisine Etkisi

Çalışmada, kollajen, kütle spektrometrisi ile gözlendi ve fare fibrilleri, 2 gün boyunca her 4 saatte bir hacimsel elektron mikroskopisi kullanılarak takip edildi. Farelerde vücut saati genleri nakledildiğinde ince ve kalın fibriller rastgele bir şekilde birleştirildi. Profesör Kadler, kollajenin vücuda yapı sağlayan ve vücudun bağ dokusunun bütünlüğünü, esnekliğini ve gücünü temin eden en bol protein olduğunu ifade etti. Matriksin aşınma ve yıpranma ile gücünün azalması gerektiğini düşünmek sezgiseldir, ancak durum öyle değildir ve şimdi nedenini biliyoruz: Vücut saatimiz, matrisin kalıcı parçalarını koruyarak kurbanlık ve yenilenebilen bir yapı oluşturur. Bir odanın duvarlarındaki tuğlaları kalıcı parça olarak hayal edildiğinde, duvarlardaki boyalar sık sık yenilenmesi gereken kurbanlık parça olarak görülebilir. Ayrıca, bir arabanın yağlanması ve radyatörünün suyla doldurulması gerektiği gibi, bu ince fibriller de vücudun matrisini korumaya yardımcı olmaktadır. Bunun bilinmesi biyolojimizi en temel düzeyde anlamada etkili olabilir. Örneğin, yaraların nasıl iyileştiği veya yaşlandığımız hakkında daha kapsamlı bir fikir verebilir.

Medikaynak Referanslar

University of Manchester. "Beauty sleep could be real, say body clock biologists." ScienceDaily. ScienceDaily, 15 January 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler