Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

24. gebelik haftasından önce doğan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada %96’sında araştırılan tanılardan herhangi birinin bulunduğu saptandı. Göteborg Üniversitesi liderliğinde yürütülen araştırmaya göre bu bebekler büyüdükçe nöropsikiyatrik ve somatik tanılar yaygın olarak görülüyor Acta Paediatrica dergisinde yayınlanan çalışma 2007-2018 yıllarında İsveç'te 24. gebelik haftasından önce doğan ve 40 haftaya kadar sağkalan her çocuğun ulusal sağlık kayıtlarına dayanmaktadır. 2-13 yaş arasında toplamda 399 çocuk çalışmaya alınmıştır.

Çok erken doğum sonucu yarısından fazlasının desteğe ihtiyacı var

24. gebelik haftasından önce doğan bu çocuklardan,

  • %75’sinde nöropsikiyatrik bozukluklar vardı; bir dereceye kadar gelişim bozukluğu (%40), Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB; %30) ve Otizm (%24).

  • %55'ine eğitim desteği gerektiriyordu.

  • %88'inde astım (%63) veya doğum sonrası büyüme sınırlılığı (%39) gibi başka hastalıklar vardı.

  • %17'sinde serebral parezi vardı.

Başlıca destek ihtiyaçları

Çalışma çok erken doğan bebekler için duyulan destek ihtiyacını vurgulamaktadır. Göteborg Üniversitesi Sahlgrenska Akademisi'nden Prof. Ann Hellström ‘Bu çalışma modern yenidoğan bakımı olmadan hayatta kalamayacak olan çok küçük doğan bebeklerle ilgili. Aşırı erken doğmuş olmanın uzun vadeli sonuçları var. Ergenlik döneminde ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde yeterli kaynakları sağlamak, morbiditeyi yönetmek, izlem programlarını yapılandırmak ve engellilere destek sağlamak için toplumda farkındalığın artması gerekiyor’ demiştir.

Daha fazla sağkalım

Son 20 yılda özellikle 22 ve 23. gebelik haftasında doğan prematüre bebeklerde sağkalım oranı artmıştır. Günümüz sunulan sağlık hizmetleri 4,5 ay erken doğan bebeklerin yaşamasını sağlayabiliyor. Sağkalım artışı bu çocukların beyin gelişimi, motor becerileri, işitme ve görme işlevlerinin nasıl etkilendiği konusunda daha fazla bilgi edinilmesini sağladı. Bu çalışma, son derece erken doğmuş bebeklerde çeşitli tanıların yaygınlığının ve çocukların yaşamları üzerindeki etkisinin ülke çapında tek bir araştırma verisi setinde kapsamlı bir resmini sunan ilk çalışmadır.

Hellström ‘Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları bu çocukları etkileyen birçok sağlık ve gelişim sorunu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sağlık hizmetlerinin de uzun vadeli tedavi ve destek ihtiyaçlarını erken bir aşamada belirlemek için kaynağa ihtiyacı vardır’ demiştir.


Medikaynak Referanslar

Wide-ranging problems in children born before 24 weeks gestation, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler