Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Oruç, hastalığın türüne bağlı olarak bazı faydalara sahip olabilir.

İnsanların hasta olduklarında iştahlarını kaybetmeleri yaygındır. Bu, vücudun hastalığa doğal tepkisi olabilir.

Aşağıda, oruç tutmanın vücudun iyileşmesine yardımcı olup olamayacağını araştırılmıştır. Ayrıca oruç tutmanın ve iyileşmeyi artırabilecek yiyeceklerin olası olumsuz etkileri de araştırılmaktadır.

Oruç yardımcı olabilir mi?

İnsanlarda yapılan çalışmalardan kanıt eksikliği, oruç tutmanın insanların hastalıktan kurtulmasına yardımcı olabileceği fikrini desteklemektedir.

Bu arada, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, oruç tutmanın bakteriyel enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı araştırma, glikoz veya şeker tüketmenin viral enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Uzun süreli bir çalışmada, önceden var olan sağlık sorunları olan 404 katılımcıdan 341'i, sebze suyu ve çorbayla 4-21 gün boyunca aç kaldıktan sonra durumlarında bir iyileşme bildirdi. Genel olarak, bu katılımcılar günde 200-250 kalori tükettiler.

Olası faydalar:

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin glikoz eksikliğine tepki vermesinden dolayı oruç tutmanın bazı sağlık yararları olabileceğine inanıyorlar.

Vücudun daha fazla glikoz deposu olmadığında, enerji kaynakları olarak amino asitler ve yağ kullanmaya başlar. Yakıt olarak yağ kullanılması vücudun keton üretmesine neden olur. Beta hidroksibutirat gibi bazı ketonlar bağışıklık sistemine fayda sağlayabilir.

Diğer araştırmalar da oruç tutmanın vücudun sağlıklı bağışıklık hücrelerini yeniden oluşturmasını sağlayabileceğini öne sürdü.

Bazı bilim adamları, aralıklı oruç tutmanın veya sadece kısıtlı dönemlerde yemek yemenin fizyolojimize gömülü olduğunu - evrimsel bir adaptasyon oluşturduğunu ve hücrelerde temel işlevleri destekleyebileceğini ve genel sağlığı destekleyebileceğini ileri sürmektedir.
Bununla birlikte, araştırmacıların oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini hala tam olarak anlamadıklarını belirtmek önemlidir. Bunu anlamak için insanlarda daha fazla çalışma gerekecektir.

Bazı kronik rahatsızlıkları olan veya sürekli olarak ilaç alan insanlar oruçtan önce bir doktora danışmalıdır. Aksi takdirde, doktorun kişinin oruçunu izlemesi iyi bir fikir olabilir.

Özetle; bazı oruç türleri bakteriyel enfeksiyonu olan bir kişiye fayda sağlayabilir. Özellikle, aralıklı oruç sağlığa fayda sağlayabilir ve daha uygun bir oruç şekli olabilir.

Bununla birlikte, viral bir enfeksiyonla durum böyle olmayabilir. Bu, oruç tutmayı soğuk algınlığı veya gripten kurtulmaya yardımcı olacak bir yol olarak ekarte eder.

Özellikle, COVID-19'a dönüşebilen viral SARS CoV-2 enfeksiyonu sırasında oruç tutmak faydalı olmayabilir.

Genel olarak, bağışıklık sistemini desteklemek için, antioksidanlar ve probiyotikler açısından zengin ve iltihapla savaşan sağlıklı yiyecekler yemek yardımcı olabilir.

  1. Benzer İçerikler