Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hemofili, pıhtılaşma yolaklarında çeşitli eksikliklerin olduğu ve bu sebeple kanama meylinin arttığı kalıtsal bir hastalıktır. Kanama meyili sebebiyle hemofili hastalarında ağır egzersizlerden kaçınılması önerilir. Bu hastalara önerilebilecek egzersizlerden biri de tüm vücut titreşimidir. Yapılan yeni bir randomize kontrollü çalışmada, tüm vücut vibrasyon egzersizinin kuadriseps kuvvetine, kemik mineral yoğunluğuna ve hemofili çocuklarında fonksiyonel kapasiteye etkilerini değerlendirmek amaçlandı.

Hemofili olan yaşları 9 ile 13 arasında değişen otuz çocuk seçildi ve randomize olarak tüm vücut vibrasyon egzersizi uygulanan çalışma grubuna (30-40 Hz, 2-4 mm tepe-tepe vertikal plakalı deplasmanı / günde 15 dakika süreyle, haftada 3 gün, toplamda 12 hafta) kıyasla geleneksel fizik tedavi programı uygulanan bir kontrol grubunun sonuçları değerlendirildi. Kıyaslanan değerler kuadriseps kuvveti, kemik mineral yoğunluğu ve fonksiyonel kapasiteyi içermektedir. Çalışma grubundaki çocuklar kontrol grubuna kıyasla tüm sonuçlarda önemli bir iyileşme gösterdi. Tedavi sonrası kuadriseps pik torku sırasıyla çalışma ve kontrol grubu için 70.26 ve 56.46 Nm idi (p〈0.001). Lomber omurga kemik mineral yoğunluğu tedavi sonrası 0.85 ve 0.72 g / cm2 idi (p〈0.001). Tedavi sonrası fonksiyonel kapasite, çalışma ve kontrol grubu için sırasıyla 325 ve 290 m idi (p = 0.006).

Bu çalışmada elde edilen sonuca göre tüm vücut vibrasyon egzersizi, hemofili hastası çocuklarda kuadriseps kuvvetini, kemik mineral yoğunluğunu ve fonksiyonel kapasiteyi artırmada etkili bir yöntemdir.

Medikaynak Referanslar

El-Shamy S, et al. Effect of whole body vibration training on quadriceps strength, bone mineral density, and functional capacity in children with hemophilia: a randomized clinical trial. J Musculoskelet Neuronal Interact. 2017 Jun 1;17(2):19-26.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler