Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ISTH SSC, hemofili A ve B hastalarında faktör VIII/IX kullanımı hakkında bundan önce yayınlamış olduğu bildiride 25–50 IU kg veya 50–75 IU kg’lık infüzyonlardan sonra sırasıyla 32-48 saat veya 50-72 saat süresince 10-11 kan örneğinin alınmasını önermişti. Ancak bu tarz farmakokinetik çalışmaları kişiye özgü ihtiyacı belirlemek üzere kullanılamamaktadır. Yeni bildirilerinde ise limitli örnek alınarak kişiye özgü farmakokinetik profilleme üzerine önerilerde bulundular.

Bu önerilerdeki temel başlıklar şu şekildeydi:

  1. Test koşullarını faktör konsantresinin rutin olarak kullanılmasına olabildiğince yakın bir şekilde adapte edin.
  2. En bilgilendirici zaman noktalarını seçin ve örnekleme zamanını kesin olarak kaydedin.
  3. Laboratuar ölçümlerini tam olarak yapın ve kaydedin.
  4. Bireysel farmakokinetik profilleme için en uygun Bayesian tahmin tekniğini benimseyin.
  5. Tahmini farmakokinetik profil yorumlanması ve kullanılmasında klinik bir perspektif benimseyin.

Bu başlıkların altında öneriler toplanarak klinisyenlere kılavuz olması amaçlandı. Ana başlıkların alt başlıklarında aşama aşama nasıl bir yaklaşım uygulanması gerektiği hekimlerle paylaşıldı.

Kişiselleştirilmiş Yaklaşım Mümkün

Popülasyon farmakokinetiği çözümleri sayesinde çeşitli faktör konsantreleri için kişiselleştirilmiş tahminde bulunmak mümkün olabilmektedir. Her hasta için en uygun rejimi tanımlamak için bir 'deneme yanılma' yaklaşımı, bireysel hastalar için optimize edilmiş hedef faktör düzeylerini elde etmek ve sürdürmek için daha az verimlidir. Bu yüzden bu kılavuzdaki önerileri göz önünde bulunarak tahminde bulunmak klinik sonuçları iyileştirecektir.

Bu rehberin yazarları, önerilerin hemofili tedavisinin kişiselleştirilmesinde çok önemli bir etkiye sahip olacağını düşündüklerini belirtiyorlar. Onlara göre paylaşılan yazılım çözümleri, yeni verilerin üretilmesini, daha fazla araştırmayı ve nihayetinde bu önerinin güncellemelerini de destekleyecektir.

Medikaynak Referanslar

Iorio A et al. Estimating and interpreting the pharmacokinetic profiles of individual patients with hemophilia A or B using a population pharmacokinetic approach: communication from the SSC of the ISTH. J Thromb Haemost. 2017 Dec;15(12):2461-2465. doi: 10.1111/jth.13867. Epub 2017 Nov 9.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler