Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Obezite, günümüzde önemli bir sağlık problemi olarak kendini göstermektedir. Amerikalıların % 35'inden fazlasının obeziteden etkilendiği ve 200'den fazla komorbid durumun riskinin obeziteyle arttığı bilinmektedir. Aynı zamanda yaşam kalitesini düşürür ve erken ölüm riskinde bir artışa yol açar.

Hemofili ise bir kanama hastalığı olup hastaların yaşam boyu ek tedaviye ihtiyaç duydukları bir durumdur. ABD merkezli araştırmacıların yayınlamış olduğu yeni bir derleme yazısında hemofili hastalarında obezitenin yaygınlığı ve etkileri konusunda son 15 yılda yayınlanan literatür incelenerek özetlendi. Aynı zamanda hemofilinin kapsamlı bakımı için kilo kontrolü kurallarının uygulanabilirliği tartışıldı.

Obezite ve Kanama Riski

Günümüze kadar yapılmış az sayıda çalışma, obezitenin hemofilideki sonuçlara etkisini değerlendirdi, ancak mevcut kanıtlar, vücut ağırlığının alt ekstremite eklem hareket açıklığı ve fonksiyonel yetersizlik üzerine önemli bir etkisi olduğunu işaret ediyor ve bu da genel yaşam kalitesi üzerinde potansiyel olarak önemli etkiler yaratıyor. Obezite eşlik eden hemofili hastalarında kanama eğilimi ile ilgili veriler büyük ölçüde bir sonuca ulaşamamıştır. Bununla birlikte, bazı kişiler orta miktarda kilo kaybı sonrasında eklem kanamalarında azalma yaşayabilir. Ek olarak, faktör replasman tedavisinin konvansiyonel ağırlık bazlı dozajlaması obez veya fazla kilolu hemofili hastaları için artan tedavi maliyetlerine yol açacaktır. Kilo kaybı için kanıta dayalı tavsiyeler, uygun hastalarda kalori alımını azaltmak ve fiziksel aktiviteyi artırmak için davranışsal stratejiler, farmakoterapi ve cerrahi tedaviyi içerir.

Fiziksel Aktivite Seçimi İçin Uzman Görüşü Önemli

Hemofili hastalarındaki fiziksel aktivite ile kanama riski olması önemlidir. Bu nedenle, sağlık uzmanları, fiziksel aktivitenin çeşitleri, yoğunlukları ve yaklaşımları, egzersiz uyumu için tedaviyi nasıl ayarlayacağı ve potansiyel aktiviteye bağlı kanamayı nasıl yöneteceği konularında hastalara tavsiyelerde bulunmalıdır. Bu konulardaki farkındalığın artırılması, eşlik eden obezite olan hemofili hastalarının tanımlanmasını ve uygun uzmanlara sevk edilmesini sağlayarak, genel sağlığa ve refaha geniş kapsamlı yararlar sağlayabilir.

Medikaynak Referanslar

Kahan S et al. Prevalence and impact of obesity in people with haemophilia: Review of literature and expert discussion around implementing weight management guidelines. Haemophilia. 2017 Jun 21. doi: 10.1111/hae.13291. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler