Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hemofili A hastalarında faktör VIII'in profilaktik kullanımının faydası kanamaları azaltmanın yanı sıra bu kişilerde eklem hasarının gelişimini yavaşlatmaktadır. Bu sebeple profilaksi günümüzdeki rutin tedavi olarak önerilmektedir. Avusturalya’da yapılan yeni bir çalışmada bir grup araştırmacı, hemofili A'lı çocuklar için en iyi kişiye özel profilaksi rejimlerini belirlemeyi amaçladılar. Elde ettikleri bulgular geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Çalışma metodu olarak analitik ve sayısal yöntemler kullanıldı. Bu yöntemler kullanılarak hangi plazma faktörü VIII konsantrasyonlarının eşik değerini aştığı, en düşük plazma faktörü VIII konsantrasyonlarını en üst düzeye çıkardığı ve kanamalarının riskini en aza indirdiği tanımlanmaya çalışıldı.

Fiziksel Aktivite De Göz Önünde Bulundurulmalı

Analitik olarak, herhangi bir enjeksiyon programı için, en düşük faktör VIII konsantrasyonunu en yükseğe çıkaran rejimin, bir profilaksi döngüsündeki tüm konsantrasyonlarının eşit olması için, enjeksiyonlar arasında dozların paylaşımını içermesi gerektiği gösterildi. Optimal profilaksi programlarını belirlemek ve farklı profilaksi rejimlerinin etkinliği ve kabul edilebilirliği arasındaki dengeyi araştırmak için sayısal yöntemler kullanıldı. Buna göre kanamayı en aza indirgeyen profilaksi rejimi, kişinin fiziksel aktivite modeline bağlıdır ve farmakokinetik parametreleri optimize eden profilaksi rejimlerinden büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Kanama riskini en aza indiren profilaksi rejimleri de, tipik olarak reçete edilen profilaksi rejimlerinden farklılık göstermektedir. Hangi rejimin en uygun olduğu ile ilgili öngörüler, faktör VIII konsantrasyonu kanama riski üzerindeki etkisi ve fiziksel aktivite gibi etkilerin tahminlerine duyarlıdır.

Bu çalışmada analitik ve sayısal yöntemler kullanılarak hemofili A’lı çocuklardaki profilaksi rejimi üzerinde etkisi olabilecek tüm faktörler değerlendirilmiş oldu. Burada açıklanan yöntemler, hemofili A'lı çocuklar için optimal, kişiye özel profilaksi rejimlerini tanımlamak için kullanılabilir. Başarılı profilaksi uygulamaları kanama riskini azaltacak ve hastaların daha uzun süre sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktırç

Medikaynak Referanslar

Herbert RD. et al. Optimization of prophylaxis for hemophilia A. PLoS One. 2018 Feb 15;13(2):e0192783. doi: 10.1371/journal.pone.0192783. eCollection 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler