Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dev hücreli arterit (GCA), yaşlılarda en sık rastlanan sistemik vaskülittir ve geri döndürülemez körlük, miyokard enfarktüsü, aort anevrizması, inme ve nadiren ölümle sonuçlanabilmektedir. Nüfus yaşlandıkça GCA insidansı ve tedavi maliyeti artmaktadır.

Gilden ve arkadaşları ile Nagel ve arkadaşları, biyopsi ile kanıtlanmış GCA'lı hastaların % 73'ünde temporal arterlerde varisella zoster virüsünü (VZV) bulmuşlar ve GCA'nın immünopatojenezinde VZV'nin olası bir tetikleyici olabileceğini öne sürmüşlerdir. GCA'nın gelişmesinde VZV'nin potansiyel rolü diğer araştırmacılar tarafından ispatlanmamıştır ve tartışmalıdır. Gilden, yardımcı antiviral ilaçların GCA tedavisinde düşünülmesini önermektedir.

GCA'nın insidans hızı (IR), ülkeye göre değişir ve kuzey Avrupa'da en yüksek, Asya'da ise en düşüktür. VZV'nin GCA'ya katkıda bulunması halinde, ülke başına 50 yaş ve üzeri 100.000 kişi için GCA IR'leri (IRGCA) yerel herpes zoster IR'leri (IRHZ) ile korelasyon göstermelidir.

Coğrafi Bir Bağ Olabilir Mi?

Amerika’dan araştırmacılar, bu hipotezi test etmek için, farklı ülkelerden yayınlanmış IRGCA ve IRHZ'yi kullanarak bir regresyon analizi yaptılar. Farklı ülkelerden GCA ve HZ insidans hızlarını (IR) araştıran bir literatür taraması yaptılar ve 50 ve daha büyük yaştaki bireyler için her ülkenin hastalık IR'sini karşılaştırarak korelasyon ve doğrusal regresyon uyguladılar.

Araştırmacılar 14 ülkeden GCA ve HZ için IR’leri tespit ettiler. 50 yaşta GCA ve HZ için IR'leri karşılaştırdıklarında, sağlam standart hatalar kullanarak doğrusal regresyon katsayısı (β) -2,92 ile Pearson ürün-moment korelasyonunu (r) -0,51 buldular. 70 yaşta GCA ve HZ için IR'leri karşılaştırdıklarında, β -1,78 ile r -0,40’tı ve istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Araştırmacılar elde ettikleri bulgular ışığında, yaptıkları epidemiyolojik çalışmanın toplama ve seçiminde yanlılık potansiyeli olmasına rağmen, HZ ve GCA insidansı arasında klinik olarak belirgin pozitif bir biyolojik gradiyent olmadığını belirttiler. Jeo-epidemiyolojinin, VZV ve GCA arasındaki ilişkiyi aydınlatmaya yardımcı olabileceğini, ancak farklı ülkelerden daha yaygın, doğru ve güncellenmiş IR'lere ihtiyaç olduğunu aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Ing et al. Does herpes zoster predispose to giant cell arteritis: a geo-epidemiologic study, Clinical Ophthalmology 2018:12 113–118.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler