Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çözülebilir Galectin-1 (sGal-1 ya da LGALS1), çözülebilir CD163 (sCD163) ve çözülebilir CD30’un (sCD30) klasik Hodgkin Lenfoma (cHL) hastalarının plazma ya da serumunda yükseldiği bildirilmiştir.

Bir grup bilim insanı tedaviye cevabın değerlendirmesinde timus ve aktivasyon regüle kemokine kıyasla (TARC ya da süreli CCL17) bu biyobelirteçlerin klinik kullanımını değerlendirdi. Çalışmada yeni tanı almış 103 cHL hastasından tedavi öncesi ve sonrası ileriye dönük olarak plazma ve serum örnekleri toplandı. sGal-1, sCD163, sCD30 ve TARC seviyeleri hastalık özellikleri ve tedavi cevapları ile bağıntılıydı. cHL hastalarının %67’sinde sGal-1, %21’inde sCD163, %91’inde sCD30 ve %93’ünde TARC seviyeleri yükselmiş olduğu tespit edildi. Tedavi sonrasında ortalama plazma sGal-1 ve sCD30 seviyeleri düşerken, sCD163 düşmedi. Hastalar tek tek değerlendirildiğinde bu belirteçlerdeki değişim ile tedavi cevabı arasında herhangi bir bağıntı yoktu.

Öte yandan TARC seviyeleri hastalık özellikleri ve metabolik hacim ile güçlü şekilde bağıntılıydı. TARC, 7 tedaviye cevap vermeyen hastanın 6’sında yüksek seviyede kaldı ve tedaviye cevap veren 96 hastanın 95’inde düşüş gösterdi.

Sonuç olarak bilim insanları tedavi öncesinde cHL hastalarında yükselmiş sGal-1, sCD163, sCD30 ve TARC seviyelerinin tespit edilebileceğini fakat bu belirteçlerden sadece plazma TARC seviyesinin hastalık etkinliğini net bir şekilde yansıttığını ve klinik tedavi cevabı ile bağıntılı olduğunu ileri sürdüler.

Medikaynak Referanslar

Plattel WJ et al. Biomarkers for evaluation of treatment response in classical Hodgkin lymphoma: comparison of sGalectin-1, sCD163 and sCD30 with TARC. Br J Haematol. 2016 Sep 9

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler