Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hodgkin lenfomalı hastaların büyük kısmında kanserin tamamen iyileşmesini ve bu hastaların uzun süre hayatta kalmasını sağlayan tedavinin bileşenleri aynı zamanda uzun dönemli yan etkilere yol açmaktadır. Yeni bir çalışmada, Hodgkin lenfoma tedavisinden sonra hayatta kalan kişilerde koroner kalp hastalığı veya kalp yetmezliği riski araştırılmıştır.

Çalışmada, 1965 ile 1995 arasında Hodgkin lenfoma tedavisi gören ve 51 yaşından önce tanı konan 2500'den fazla hastanın tıbbi kayıtlarını incelenmiş, çalışmanın gözlem ve izlem safhası yaklaşık 40 yıl sürmüştür. Hodgkin lenfomalı pek çok hastanın hastalıktan kurtulduğu ve %80'den fazlasının en az 10 yıl daha yaşadığı gösterilmiştir. Hodgkin lenfoma tedavisinden sonra hayatta kalan kişilerde koroner kalp hastalığı veya kalp yetmezliği riski, hastalığa yakalanmamış kişilere kıyasla 4-7 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Medikaynak Referanslar

Kaynak : HealthDay News, http://consumer.healthday.com/cardiovascular-health-information-20/heart-attack-news-357/hodgkin-s-lymphoma-survivors-face-higher-long-term-heart-risks-698755.html

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler