Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan çalışmalar insan papilloma virüsüne (HPV) karşı aşılanan kızların, 30 yaşına kadar rahim ağzı kanserine yakalanma şanslarının büyük ölçüde azalabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, 1,6 milyondan fazla genç İsveçli kadının, HPV aşısı olanların, aşılanmamış akranlarına göre rahim ağzı kanseri teşhisi konma olasılığının yaklaşık üçte iki oranında daha az olduğunu bulduklarını bildirmişlerdir. Ayrıca araştırmacılar bu olasılıkların, aşı 17 yaşından önce yapıldığında daha da azaldığını belirtmişler ve bu kadınlar arasında rahim ağzı kanseri riskinin %88 daha düşük olduğunu gözlemlemişlerdir. Uzmanlar, 1 Ekim 2020'de New England Journal of Medicine'de yayınlanan bulguların uzun süredir devam eden önerileri desteklediğini belirtmişler ve kızların, genç yaşlarından önce HPV'ye karşı aşılanmaları gerektiğini vurgulamışlardır. Seattle'daki Washington Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Dr. H. Hunter Handsfield, bu bulguların şaşırtıcı olmadığını ve bu aşı hakkında bildiklerine dayanarak görmeyi umdukları şeyin bu olduğunu ifade etmiştir.

HPV, cinsel yolla bulaşan ve genital siğillere neden olabilen bir hastalık olmakla birlikte bu hastalık genellikle küçük olsa da, belirli HPV enfeksiyonları kalıcı hale gelebilir ve sonunda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Dolayısıyla, HPV aşısının bir anti-kanser aşısı olduğu düşünülmektedir. Ancak Handsfield, HPV enfeksiyonundan kansere geçişin uzun yıllar sürdüğünü belirtmiştir. Bu nedenle yapılan çalışmalar ilk önce aşının daha kısa vadeli etkilerine bakmak zorunda kalmış ve HPV enfeksiyonunu ve ayrıca rahim ağzındaki kanser öncesi anormallikleri önlediği bulunmuştur. Aynı zamanda Amerikan Cinsel Sağlık Derneği danışmanı olan Handsfield, yeni bulguların aşının işe yaradığını daha da doğruladığını belirtmiştir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, HPV, dünyada cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olmakla birlikte araştırmacılar, neredeyse tüm cinsel açıdan aktif insanların, aşılanmadıkça virüsü kapacağını belirtmişlerdir. Çoğu zaman, bağışıklık sistemi HPV enfeksiyonunu temizleyebilmesine karşın virüsün bazı türleri, azınlıkta kalan insanlarda kalıcı hale gelmekle birlikte zamanla belirli kanserlere yol açabilmektedir. CDC, Amerika Birleşik Devletleri'nde neredeyse tüm rahim ağzı kanseri vakalarının kalıcı HPV enfeksiyonundan kaynaklandığını vurgulamıştır. Bu nedenle, 2006'dan beri ABD'li uzmanlar, kızların HPV aşısını 9 yaşında ve 12 yaşında olmalarını tavsiye etmektedirler. Bu pencereyi kaçırırlarsa, daha büyük kızlar ve 26 yaşına kadar genç kadınların "yakalama" aşısı alabilecekleri belirtilmiştir. Bu tavsiye daha sonra erkek çocuklara ve genç erkeklere genişletilmiştir çünkü HPV ayrıca penis, anüs ve boğaz kanserlerine de neden olabilmektedir.

HPV aşılama programı

Yeni çalışmanın yapıldığı İsveç'te öneriler benzer olmakla birlikte hükümet 2012'den bu yana 10 ila 12 yaşları arasındaki kızlara yönelik okul tabanlı bir HPV aşılama programı için ödeme yapmıştır. Karolinska Enstitüsü'nden araştırmacı Jiayao Lei liderliğindeki çalışma yazarları, 2006 ile 2017 yılları arasında 10 ile 30 yaşları arasındaki 1,6 milyondan fazla İsveçli kadın ve kız çocuğunun tıbbi verilerine bakmış ve grubun yaklaşık yarım milyonunun en az bir doz HPV aşısı aldığını belirtmişlerdir. Genel olarak, çalışma, bu kadınların 30 yaşına kadar rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının çok daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan bir 2019 hükümet araştırması, ABD'li gençlerin yaklaşık üçte ikisinin en az bir doz HPV aşısı aldığını bulmuştur.

Amerikan Kanser Derneği için HPV ve GYN Kanserler genel müdürü olan Debbie Saslow, endişenin, ilerlemenin pandemi tarafından tersine çevrilmesi ve çocukluk aşılarının genel olarak düşmesine neden olması olduğunu belirtmiş ve ebeveynleri HPV aşısını geciktirmemeye teşvik etmiştir.

Medikaynak Referanslar

HPV Vaccine Proves Its Mettle Against Cervical Cancer, Drugs.com MedNews https://, October 5,2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler