Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğusuna özgü olan yabani ot, kuzeye Kanada'ya yayılmış ve aynı zamanda Avustralya ve Japonya'ya da yayılmıştır. Andropogon virginicus, diğer bitkilerin büyüme modellerini bozarak ve kaynaklar için rekabet ederek yedi fit uzunluğa kadar büyümekle birlikte yakıldığında daha güçlü hale gelmektedir. Bir kez istila ettikten sonra otu etkili bir şekilde temizlemenin bir yolu yoktur. Ancak bilim insanları bunu insan yararına kullanmanın bir yolu olabileceğini belirtmişlerdir.

Uluslararası bir araştırma ekibi, A. virginicus özlerinin diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok insan hastalığına karşı etkili göründüğünü bulduklarını bildirmişlerdir. Sonuçlar 31 Aralık 2020'de Bitkiler'in "Bitki Özütlerinin Biyolojik Aktiviteleri" başlıklı özel sayısında yayınlanmıştır. Hiroshima Üniversitesi İleri Bilim ve Mühendislik Enstitüsü Transdisipliner Bilim ve Mühendislik Programında doçent olan makale yazarı Tran Dang Xuan, "A. virginicusun, dünya çapında tarımsal üretimi ve ekonomiyi ciddi şekilde tehdit eden istilacı bir ot olduğunu belirtmiş ancak, bu bitkiyi verimli bir şekilde kullanan ve mücadele eden bir çözümün henüz bulunamadığını da sözlerine eklemiştir. Xuan, bu makalede, A. virginicus özlerinin gelecekteki tıbbi üretim ve tip 2 diyabet ve kan kanseri gibi kronik hastalıkların terapötiklerinde potansiyel uygulamalarını vurguladıklarını ifade etmiştir.

Fonksiyonel farmasötikler hazırlamanın nihai hedefi

Araştırmacılar, ottan çıkardıkları örneklerde yüksek seviyelerde flavonoid bulmuşlardır. Xuan'a göre bu bitki kimyasalları önemli antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Çeşitli hücre hatlarına karşı test edildiğinde, ekstrakte edilen bitki kimyasalları serbest radikallere bağlanarak hücrelere zarar gelmesini önlemektedir. Cilt seviyesinde bu, tirozinaz adı verilen bir proteini inhibe ederek yaşlılık lekelerinin önlenmesine yardımcı olmakla birlikte diğer yandan, daha derin sağlıklı eylemlerin yanı sıra, bu bağ aynı zamanda tip 2 diyabete yol açabilecek zincirleme hücresel eylemleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

Ekip, ekstrakte edilen kimyasalları nadir görülen bir kan kanseri olan bir dizi kronik miyelojenöz lösemi hücresine uyguladıklarını ve ekstraktın kanser hücrelerini öldürdüğünü gördüklerini bildirmişlerdir. Xuan, araştırmacıların bilinen biyolojik özelliklerden sorumlu olan bileşiği izole etmek ve saflaştırmak için kapsamlı bir süreç oluşturmayı ve yeni kullanımları belirlemeye çalışmayı planladığını belirtmiştir. Araştırmacılar, insan kullanımı için fonksiyonel farmasötikler hazırlamanın nihai hedefi ile bileşiklerin terapötik etkilerini daha da test edeceklerini bildirmişlerdir. Xuan, A. virginicusun, ekonomik değeri olmayan zararlı bir istilacı tür olarak kabul edilmesine rağmen, özütlerinin ümit verici antioksidan, anti-diyabetik, anti-tirozinaz ve antitümör ajan kaynakları olduğuna dikkat çekmiştir.

Medikaynak Referanslar

Hiroshima University, Invasive weed may help treat some human diseases, researchers find, ScienceDaily, 8 March 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler