Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çin'deki araştırmacılar, beyin kanseri hücrelerinin vücudun bağışıklık sisteminden kaçmalarına izin veren anahtar bir proteinin üretimini nasıl artırdığını keşfetmişlerdir. 27 Ağustos 2020'de Journal of Experimental Medicine'de (JEM) yayınlanan çalışmada, bu hücresel yolun hedeflenmesinin ölümcül beyin kanseri glioblastomunun yanı sıra mevcut immünoterapi formlarına dirençli diğer kanserlerin tedavisine yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Bilim insanları, sitotoksik T hücreleri olarak bilinen bağışıklık hücrelerinin, kanser hücrelerine saldırıp onları öldürerek tümör büyümesini önleyebileceğini belirtmişlerdir. Bu kaderi önlemek için birçok kanser hücresi, bağışıklık hücrelerinin yüzeyindeki PD-1 adlı bir proteine ​​bağlanarak T hücrelerini devre dışı bırakan PD-L1 adlı bir protein üretmektedir. Araştırmacılar PD-L1 ve PD-1 arasındaki etkileşimi bloke eden immünoterapilerin, sitotoksik T hücrelerini yeniden etkinleştirebileceğini ve melanom ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarında tümör gerilemesine neden olabileceğini belirtmişlerdir. Klinik araştırmalar şu anda bu yaklaşımı agresif beyin kanseri glioblastoma da dahil olmak üzere diğer birkaç kanser türü için değerlendirmektedir. Çin'deki Wenzhou Tıp Üniversitesi'nde profesör ve makalenin kıdemli yazarlarından olan Jianxin Lyu, ancak, glioblastomdaki PD-L1 düzenlemesinin altında yatan mekanizmaların belirsizliğini koruduğunu ifade etmiştir.

MK2206'nın bir anti-PD-1 antikoru ile birleştirilmesi

Yapılan yeni çalışmada, Lyu ve , aralarında Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden kıdemli yazar Zhimin Lu'nun da bulunduğu meslektaşları, glioblastoma hücrelerinde PD-L1 üretimini yönlendiren iki hücre sinyal yolu belirlediklerini bildirmişlerdir. Wnt sinyali ve EGF sinyali olarak bilinen bu iki yol, a-katenin adı verilen bir proteini stabilize ederek hücre çekirdeğine girmesine ve PD-L1'i kodlayan geni etkinleştirmesine izin vermektedir. Lyu ve meslektaşları, fareleri bu yolu inhibe eden bir ilaç olan MK2206 ile tedavi etmenin, glioblastoma hücreleri tarafından PD-L1 üretimini azalttığını ve beyin tümörlerini hedefleyen aktif T hücrelerinin sayısını artırdığını bulmuşlardır. Bu da tümör büyümesini azaltmış olmakla birlikte hayvanların hayatta kalmasını uzatmıştır. Lyu, MK2206'nın bir anti-PD-1 antikoru ile birleştirilmesinin, T hücresi infiltrasyonunu daha da artırdığını ve tümör büyümesini bloke etmede daha da etkili olduğunu belirtmiştir. Araştırmacılar, bu sinyal yolunu aktive eden mutasyonlara sahip glioblastoma hastalarının beyin tümörlerinde PD-L1 seviyelerinde artış ve T hücresi sayısında azalma olduğunu bulduklarını bildirmişlerdir. Lyu, verilerinin, çok çeşitli kanserlerde sıklıkla aktif olan EGF ve Wnt sinyallemesinin PD-L1'in yukarı regülasyonunu uyardığını gösterdiğini belirtmiştir. Lyu, dolayısıyla sonuçlarının, kanser hastalarında anti-PD-1 / PD-L1 immünoterapisinin klinik yanıt oranını ve etkinliğini iyileştirmek için moleküler bir temel sağladığını sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Researchers identify mechanism underlying cancer cells' immune evasion (2020, August 27) retrieved 15 September 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler