Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son yıllarda birçok kanser türünde kanser immünoterapisi ön plana çıkmaya başladı. Ancak tabi ki kanser immünolojisinde daha anlaşılması gereken çok öğe mevcut. ABD’li bilim insanları Daniel Chen ve Ira Mellman, kanser immünitesinin elementleri ve immün belirleme noktası üzerinde durdukları bir araştırma yazısı ile bulgularını yayınladılar. Kansere karşı bağışıklık belirleme noktası etkili kanser bağışıklığı üretmek için aşılması gereken eşiktir. Bu denge için uyarıcı faktörler (Fstim) eksi inhibitör faktörler (Finhib) hariç tüm T hücre antijeni reseptör (TCR) sinyallerinin toplamı üzerinden birlikte 1'e eşit veya daha büyük olmalıdır. Kanser-immün belirleme noktası şu denklemle gösterilmiştir: ∫ (Fstim) - ∫ (Finhib) ≥ 1 / Σ n = 1, y (TCRaffinity × frekansı). Ayar noktası, peptit-MHC-TCR frekansının toplamı ile tanımlanır. İmmünoterapinin amacı, kanser bağışıklık döngüsünün ilerlemesini hızlandırmak için Fstim'i artırmak, Finhibeyi azaltmak veya TCR sinyalini arttırmaktır.

Belirli bir kanser hastası, antikanser bağışıklık tepkisi üretmeyi kolaylaştıran veya göreceli olarak daha zorlaştıran bir ayar noktasına sahip olabilir. Belli bir kişinin kanser bağışıklık belirleme noktasının, tümörün kendine has immünojenisitesi ve kişinin bağışıklık sisteminin yanıt verme gücüyle tahrik edilen klinik sunum zamanına göre önceden belirlenmiş olması muhtemeldir. Çeşitli kanser tedavi basamaklarının ya da çevresel faktörlerin değişmesinin Fstim'i ve Finhibeyi değiştirebileceğini varsaymak mantıklı olsa da, bu tür değişiklikler geçici olabilir. Bir tümörün mutasyon birikimine rağmen, primer ve metastatik lezyonlar benzer bağışıklık profilleri sergileyebilir. Belirlenen noktayı belirleyen özellikler bu nedenle belirli bir tümöre özgü genetik faktörleri, kanserli kişinin genetiğini veya başlangıçta tümör önleyici bağışıklığın gelişme derecesini yansıtabilir. İmmünoterapinin, Fstim ve Finhib üzerindeki doğrudan etkisi vardır ve böylece kanser bağışıklık döngüsünün tek bir devrinin tamamlanmasına yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra belirlenen noktayı değiştirme kabiliyeti de olabilir böylece kansere özgü T hücresi tepkisini güçlendiren kanser-bağışıklık döngüsü oluşturabilir.

Büyük ölçüde kavramsal olmasına rağmen, belirlenmiş bir nokta fikri, gelecekte ortaya çıkacak klinik ve biyogöstergesel verilerin organize edilmesine yardımcı olmak için bir çerçeve oluşturmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Daniel S. Chen & Ira Mellman. Elements of cancer immunity and the cancer–immune set point. Nature doi:10.1038/nature21349

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler