Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Text Box

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık %50'sinin evcil hayvanlarının kendileriyle yatakta uyumasına izin verdiğini tahmin etmektedir.

Ancak kedinizin gece boyunca sakin bir şekilde uyuyup uyumadığı başka bir sorudur. Uykunuzu bölebilir ve bazı sağlık riskleri taşıyabilir.

Kediler Uykunuzu Nasıl Etkileyebilir?

911 VETS kurucusu Dr. Steve Weinberg, kedinizin sizinle bir yatakta uyumasının potansiyel olarak sakinleştirici etkisi olduğunu söylüyor: "Dezavantajı, kedilerin gece hayvanı olmalarıdır. Uykunuzu bölebilir ya da çok erken bir saatte uyandırılabilir. Bu nedenle bir kediyle uyumak kişinin uyku düzenini bozabilir. Pek çok kedi oynamayı sever ve örtülerin altında ayakları tırmalar, hatta ısırır. Kedi tüyüne alerji ve pire tarafından ısırılmak da sorundur." diyor.

Petplan Pet Insurance çalışanı veteriner Dr. Jennifer Maniet, kedilerin bebeklerle yatmasının güvenli olmadığını, çünkü bir kedinin göğsünde veya yüzünde uyuyarak bir bebeği istemeden boğma riski olduğunu söylüyor. "Eğer kedi irkilir veya korkarsa, kaçmaya çalışırken bebeği ısırabilir veya tırmalayabilir. Kedi tırmalamaları ve ısırıkları, kedilerin bebeğe hastalık bulaştırmasının yaygın yollarındandır. Kedileri çocuk odasından uzak tutmanın yollarını veterinerinize danışın." diyor.

Fish: "Yatağınızda kedinizin olması hayvanın hakimiyetini de artırabilir. Kendi bölgeleriymiş gibi hissetmeye başlıyorlar ve yatağa başka biri girince heyecanlanıyorlar." diyor.

İç ve Dış Mekan Kedileri

Bazı kediler asla dışarı çıkmamaktan son derece memnunken, diğer kediler ev içi kadar dışarıda da olmayı tercih eder.

Maniet, sokak kedilerinin daha fazla hastalık taşıyıcısına maruz kaldığını söylüyor. Bu, diğer açık hava kedilerini, vahşi kedileri, solucanları, pireleri, keneleri, sivrisinekleri ve çok sayıda başka böceği içerir. "Bu taşıyıcıların tümü virüs, bakteri ve parazit bulaştırma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, evdeki kedilerin atıklarının da evdeki insanlar için hastalık riski oluşturabileceğini unutmamak önemlidir." diyor.

Ne tür hastalıklar? Maniet, gastrointestinal solucanlar, giardiazis, saçkıran, toksoplazmozis, veba ve hantavirüs enfeksiyonu diyor.

Evcil hayvan uzmanları, kenelerin ve diğer parazitlerin daha aktif olduğu yaz aylarında, kedinizin kürkünü ve derisini düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyor.

Bir Kediye Sarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir kedinin bağımsız doğası onun her istediğini yapacakmış gibi görünmesine neden olsa da, tüylü aile üyelerimizin çoğu kucaklanmayı sever. Ancak Maniet, bunu yapmadan önce düşünmemiz gereken birkaç şey olduğunu söylüyor.

Birincisi hastalık bulaşma riskidir. Bunu hafifletmenin bir yolu doktorlarınızla konuşmaktır.

Maniet: "Bağışıklık sistemi zayıf yetişkinler ve çocuklar, hayvanlardan hastalık kapma konusunda daha yüksek risk altında olabilir." diyor.

Ancak, sağlık durumunuz ne olursa olsun, kedinin kendi sağlık sorunları olabileceği için yalnız bırakılması gerektiğine dair bazı kesin işaretler vardır. "Saç dökülmesi, ciltte kızarıklık, hapşırma, öksürme, uyuşukluk, kusma veya ishal gibi hastalık belirtileri gösteren tüylü arkadaşınıza sarılmayın. Bu gibi durumlarda kedinizi veterinere götürün ve evcil hayvanınızı yatak odasına getirmeden önce sağlık durumunun düzeldiğinden emin olun. Her zaman veterinerinizin belirttiği şekilde evcil hayvanınızı kontrol ettirin." diye ekliyor.

Medikaynak Referanslar

Should You Let Your Cat Sleep in Bed with You? Healthline, January 2023 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler