Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Oxford Üniversitesi'nden bir araştırmacı, davranışsal ve kişilik özelliklerinin mikrobiyomunuzun çeşitliliği ve yapısı ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

Dr. Katerina Johnson liderliğindeki çalışma, bir kişinin geçmişinin bağırsaklarının kompozisyonunu etkileyebileceğini keşfediyor. Bu değişiklikler daha sonra o kişinin sağlığını ve genel kişiliğini etkiler. Johnson, bir bebek olarak mama ile beslenmek gibi küçük farklılıkların bile bir yetişkin olarak daha az çeşitli mikrobiyomla sonuçlandığını söylüyor.

Johnson bir medya bülteninde, "Bağırsak mikrobiyomunu beyne ve mikrobiyom-bağırsak-beyin ekseni olarak bilinen davranışa bağlayan araştırmalar giderek artıyor" diyor.

Johnson şimdiye kadar insanlarla yapılan çoğu araştırmanın nöropsikiyatrik bozukluklarda bağırsak mikrobiyomunun rolüne odaklandığını açıklıyor.

"Aksine, temel ilgi alanım, bağırsakta yaşayan bakteri türlerindeki çeşitliliğin kişilikle nasıl ilişkili olabileceğini görmek için genel nüfusa bakmaktı" diyor.

Her Şey Bağırsakta Başlar

Kişiliklerimiz stres, ilişkiler, arkadaşlıklar ve hatta işle nasıl başa çıktığımızı etkiler. Hayvan araştırmaları, bağırsak mikrobiyomu ile anksiyete ve depresyon gibi durumlar arasında bir bağlantı buluyor.

Johnson, önceki çalışmaların ayrıca bağırsak bakteri dengenizi, sosyal davranış ve iletişimi etkileyen bir durum olan otizmle ilişkilendirdiğini söylüyor. Bu bulgu, Dr. Johnson’ın iç kimyanızın sosyalleşmenizi nasıl etkilediğine dair araştırmasını daha da ileriye taşıyor.

Johnson, "Bu, bağırsak mikrobiyomunun yalnızca otizmde görülen aşırı davranışsal özelliklere değil, aynı zamanda genel popülasyondaki sosyal davranış çeşitliliğine de katkıda bulunabileceğini gösteriyor" diye ekliyor. "Gelecekteki araştırmalar, bu bakterilerin davranış üzerindeki potansiyel etkisinin doğrudan araştırılmasından fayda sağlayabilir ve bu, otizm ve depresyon için yeni tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir."

Sağlıklı Bir Sosyal Yaşam Sağlıklı Bir Bağırsak

Daha ciddi rahatsızlıkların yanı sıra, çalışma, ne kadar sosyal olursanız, bağırsak bakterilerinizin muhtemelen o kadar çeşitli olacağını gösteriyor. Çoğu durumda, araştırmacılar, çeşitlendirilmiş bir bağırsak sağlığı sisteminin daha iyi genel sağlık anlamına geldiğini söylüyor.

"Bu, insanlarda sosyallik ve mikrobiyom çeşitliliği arasında bir bağlantı bulan ilk çalışma ve primatlardaki benzer bulgulardan yola çıkıyor. Bu sonuç, aynı şeyin insan popülasyonları için de geçerli olabileceğini gösteriyor."

Medikaynak Referanslar

"Your Personality, How Sociable You Are May Hinge On Bacteria In Your Gut - Study Finds". Study Finds, 2020, https://www.studyfinds.org/gut-bacteria-personality-sociability/. Accessed 24 Aug 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler