Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çalışmada, ödül ağının içsel beta-gama frekansına göre kişiselleştirilmiş yüksek çözünürlüklü transkraniyal alternatif akım uyarımının (HD-tACS), daha az obsesif-kompulsif davranışlarla ilişkilendirildiği ve en şiddetli semptomları olan katılımcıların en büyük faydayı gösterdiği bildirilmiştir. Boston, Massachusetts, Sistem Nörobilim Merkezi, Boston Üniversitesi’nden baş araştırmacı Robert Reinhart Medscape Medical News'e yaptığı açıklamada, bu sonucun umut verici olduğunu, çünkü nöromodülasyonun obsesif-kompulsif bozukluk ve madde kullanım bozukluğu gibi ciddi ve üzücü klinik durumlarda yardımcı olabileceğini düşündüğünü belirtmiştir.

Çalışmanın bulguları, Nature Medicine'de 18 Ocak'ta çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Çalışmada ortaya çıkan bir bakış açısının da, obsesif-kompulsif davranışların, ödül işleme sırasında anormal beta-gama nörofizyolojisi veya bitofrontal korteks (OFC) devresiyle ilişkili olabilen uyumsuz alışkanlık öğreniminden kaynaklanması olduğu belirtilmiştir. İki deneyde, araştırmacılar, ödül öğrenmede OFC beta-gama ritimlerinin işlevsel katkısını oluşturmak için HD-tACS kullanmış olmakla birlikte obsesif-kompulsif davranışları normalleştirme potansiyelini incelemişlerdir. Çalışmada, 60 gönüllüyü içeren ilk deneyde, ödül ağının içsel beta-gama frekansına göre kişiselleştirilmiş HD-tACS ile OFC'yi hedeflemenin, ödül davranışının ve öğrenmenin hızlı modülasyonuna yol açtığı gösterilmiştir. Reinhart, bu gözlemin, obsesif-kompulsif davranışlara yol açan beyin süreçlerini anlamalarına yardımcı olabileceğini ifade etmiştir.

Çalışmada ikinci deneyin, subklinik ve klinik aralıkta obsesif kompulsif semptomları olan 64 kişiyi içerdiği bildirilmiştir. Bu grupta, 5 ardışık gün 30 dakika boyunca HD-tACS uygulaması yoluyla beta-gama modülasyonunun, 3 aya kadar güçlü bir şekilde obsesif kompulsif davranışları zayıflattığı gözlemlenmiştir. Ortalama olarak, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) araştırmasında en yaygın kullanılan öz bildirim ölçeği olan Obsesif-Kompulsif Envanter-Gözden Geçirilmiş toplam puanların, 3 ayda yaklaşık %28 daha düşük olduğu bildirilmiştir. Daha şiddetli semptomları olanlarda en büyük faydalar görülmüştür.

Obsesif-kompulsif davranışların azaltıldığı mekanizmalar

Reinhart, kişiselleştirme, nöromodülasyonun etkinliğini artırmada önemli bir faktör olarak giderek daha fazla kabul gördüğünü ifade etmiştir. Reinhart, obsesif-kompulsif davranışlar için nöromodülasyonu, ödüllerden öğrenen bir bireyin beyin aktivite modellerine göre kişiselleştirmenin bir yolunu önerdiklerini sözlerine eklemiştir. Reinhart, araştırmacıların, kumar oynama bozukluğu, bağımlılık, madde bağımlılığı, kompulsif yeme ve kompulsif alışveriş ve internet kullanımı dahil olmak üzere diğer rahatsızlıkları olan hastalar için bu yaklaşımın potansiyel etkinliğini nihayetinde incelemek isteyeceklerini belirtmiştir. Ayrıca Reinhart bu yaklaşım kullanılarak obsesif-kompulsif davranışların azaltıldığı mekanizmaları daha iyi anlamak ve daha güçlü ve daha uzun süreli iyileştirmeler üretebilecek faktörleri belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç duyulacağını ifade etmiştir.

New York City'deki Lenox Hill Hastanesi'nde kıdemli nöropsikolog olan Brittany LeMonda, bulguların çok umut verici olduğunu çünkü şiddetli OKB için sınırlı tedavilerin bulunduğu, bu nedenle hastaların semptomlarının iyileşmesine yardımcı olmak için karışıma ekleyebilecekleri her şeyin harika olduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya dahil olmayan LeMonda, ona göre çalışmada gerçekten dikkat çeken şeyin, hastaların yaklaşık 3 ay boyunca semptomlarında rahatlama sağlaması olmakla birlikte en şiddetli semptomları olan bireylerin aslında en sağlam yararı göstermesi olduğunu belirtmiş ve bunun harika olduğunu çünkü bu hastaların çoğunun tipik olarak diğer tedavi yöntemlerine dirençli olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, LeMonda OKB'si olan hastaların genellikle olumsuz olaylara neden olabilecek ilaçlar alıdıklarını belirtmiş ve nöromodülasyonun invazif olmadığını ve çok fazla yan etkisinin bulunmadığını sözlerine eklemiş ve bunun da önemli olduğunu vurgulamıştır.

Medikaynak Referanslar

Megan Brooks, Personalized Brain Stimulation May Reduce OCD Behaviors, Medscape, Jan 19, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler