Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kalp yetmezliği günümüzde sağlık ekonomisi açısından en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Yapılan çok sayıda çalışma ile hastaların yaşam kalitesini ve beklenen yaşam süresini ciddi anlamda azaltan bu hastalık ile gerek direk gerekse indirek giderlerin ciddi anlamda arttığı gösterilmiştir.

Kök hücre tedavisinin hasarlı kalp hücrelerini onarıp, kalbin tekrar işlev kazanmasına yol açabileceği hipotezi bir çok preklinik çalışma ile kanıtlanmaya çalışmıştı. Son olarak ABD merkezli Utah Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının liderlik ettiği bir çalışma ile bu hipotezin doğruluğu kanıtlanmaya çalışıldı.

Araştırma kapsamında araştırmacılar, ABD’nin dört bir yanındaki 31 hastanede kalp nakli bekleyen 126 kalp yetmezliği hastasının bir kısmına kök hücre tedavisi, bir kısmına ise plasebo uygulandı.

Tedavi kapsamında deneklerin omuriliğinden alınan az miktarda kök hücre laboratuvar ortamında çoğaltıldı ve kalplerindeki hasarlı bölgelere enjekte edildi. 12 ay sonra tüm deneklerin sağlık durumunu inceleyen araştırmacılar, kök hücre tedavisi uygulanmış olan denekler arasındaki ölüm ora nının bu tedaviyi görmemiş olan gruptaki deneklerden yarı yarıya daha az olduğunu tespit etti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Amit Pate Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yıllık toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Son 15 yıldır herkes hücre terapisi ve bu terapinin neler başarabileceği ile ilgili konuşuyor. Elde ettiğimiz sonuçlar bu tedavinin kalp yetmezliği hastalarının hayatı üzerinde anlamlı bir etkisi olabileceğini ilk kez ortaya koydu dedi.

Medikaynak Referanslar

Amit N Patel, Timothy D Henry, Arshed Quyyumi, Gary L Schaer, R David Anderson, Catalin Toma, Cara East, Ann E Remmers, James Goodrich, Akshay S Desai, David Recker, Anthony Demaria, for the Ixcell-Dcm Investigators. Ixmyelocel-T for patients with ischaemic heart failure: a prospective randomised double-blind trial. The Lancet, 2016 DOI: 10.1016/S0140-6736(16)30137-4

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler