Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Kafa derisi tarafından kaydedilen elektroensefalogramın (EEG) makine öğrenimine dayalı analizi ile birlikte özel olarak oluşturulmuş bir koku dağıtım cihazı, Tokyo Üniversitesi'ndeki araştırmacıların kokuların beyinde ne zaman ve nerede işlendiğini görmelerini sağladı.

Çalışma beyindeki koku bilgisinin işlenmenin ilk aşamalarında algı ile ilgisi olmadığını, ancak daha sonra algı ortaya çıktığında hoş olmayan kokuların hoş kokulardan daha hızlı işlendiğini buldu. Koku algısı ile ilgili sorunlar nörodejeneratif hastalıkların erken bir belirtisi olabilir, bu nedenle koku algısının nöral temellerinin ortaya çıkarılması gelecekte bu hastalıkların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Sıcak bir fincan kahvenin kokusu güne iyi başlamanıza yardımcı olur mu? Yoksa güçlü baş döndürücü şeylere dayanamıyor musunuz? Yeni araştırmaya göre beyninizin sabah kahvenizin kokusunu ne kadar hızlı işlediği kokunun hoş olup olmadığına ilişkin düşüncenize bağlı olabilir.

Tokyo Üniversitesi'ndeki bir ekip 10 farklı kokuyu doğru ve zamanında dağıtabilen özel bir cihaz geliştirdi. Beyin içindeki sinyalleri kaydeden EEG şapkası takan katılımcılardan kokuların hoşluklarını değerlendirmeleri istendi. Ekip daha sonra ilk kez yüksek zamansal çözünürlükle beyinde kokunun ne zaman ve nerede işlendiğini görmek için makine öğrenimine dayalı bilgisayar analizini kullanarak EEG verilerini analiz etti.

Tokyo Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Enstitüsünden doktora öğrencisi Mugihiko Kato, ‘Koku başlangıcından 100 milisaniye sonra çok erken EEG yanıtlarından kokulardan gelen sinyalleri algılayabilmemize şaşırdık, bu da koku bilgisinin beyindeki temsilinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini düşündürüyor' dedi.

Koku beyin tarafından algılandıktan birkaç yüz milisaniye sonra katılımcı tarafından bilinçli olarak algılandı. Kato, ‘Çalışmamız algının farklı yönlerinin, özellikle kokunun hoş olması/olmaması ve kalitesinin farklı uzamsal ve zamansal kortikal işlemler yoluyla ortaya çıktığını gösterdi' dedi.

Tarım ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü'nden Proje Doçenti Masako Okamoto, ‘Beyindeki hoş olmayan koku hoş kokudan daha önce ortaya çıktı' dedi. Hoş olmayan kokular uygulandığında katılımcıların beyinleri onları başlangıçtan 300 milisaniye gibi kısa bir sürede nötr veya hoş kokulardan ayırt edebildi. Bununla birlikte beyinde hoş kokuların temsili kokunun kalitesinin de temsili ile birlikte 500 milisaniyeden sonra meydana geldi. Kokunun başlangıcından 600-850 milisaniye sonra beynin duygusal, anlamsal (dil) ve bellek işleme ile ilgili önemli alanları da sürece dahil oldu.

Hoş olmayan kokuların erken algılanması olası tehlikelere karşı erken uyarı sistemi olabilir. Okamoto ‘Her duyu (koku, ışık, ses, tat, basınç ve sıcaklık) sisteminin merkezi sinir sistemini çalıştırma şekli farklılık gösterir. Koku alma algısının beyinde ne zaman ve nerede ortaya çıktığını açıklamak koku sisteminin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur. Ayrıca çalışmamızın daha geniş metodolojik çıkarımları olduğunu düşünüyoruz. Örneğin EEG şapkasının kokuların temsilini 100 milisaniye kadar erken değerlendirilmesine izin vereceği bilinmiyordu' dedi.

Beynimizin kokuları nasıl işlediğini gösteren bu yüksek zamansal çözünürlüklü görüntüleme, koku alma duyusundaki bozukluğunun erken uyarı işareti olduğu Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörodejeneratif hastalıkların mekanizmalarını daha iyi anlamak için bir basamak olabilir.

Ekip birkaç başka araştırma yolunu keşfetmekle ilgileniyor. Kato, "Günlük yaşamımızda kokular görme gibi diğer duyusal bilgilerle birlikte algılanır ve her duyu diğerinin algısını etkiler. Bu çalışmada koku uyaranlarını tek başına ele almış olsak da kokuları bir filmle sunmak gibi daha doğal koşullar altında beyin aktivitesini analiz etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Medikaynak Referanslar

Seeing how odor is processed in the brain: New study shows odor unpleasantness processed more quickly than perceived quality. ScienceDaily, May 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler