Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Morarma genellikle ince kan damarına hasar veren bir etki nedeniyle, kan cilt altında biriktiğinde oluşmaktadır. Ciltte ani yüksek basınç oluşturan düşme, darbe veya herhangi bir etki morarmaya neden olabilir. Çok güçlü darbeler kemiklere hasar vererek, iyileşmesi haftalar süren derin kanama ve morarmalara neden olabilir. Ufak morarmalar çoğunlukla birkaç günde iyileşmektedir. Bazı insanlar asıl nedenini hatırlamayacak şekilde kolayca morarırlar. Diğerlerinde ufak yaralanmalardan sonra büyük morarmalar oluşturmakta veya morarmalarının iyileşmesi haftalar sürmektedir.

Kanamayı artıran her durum veya ilaç bir kişinin kolayca morarmasına neden olabilir.

Birçok tıbbi rahatsızlık ve yaşam tarzı bir kişinin daha kolayca morarmasına neden olabilir. İnsanlar yaşlandıkça daha kolay morarma yaşarlar, çünkü kan damarları daha zayıf ve cilt ince hale gelmektedir. Kolay morarma bazı kişilerde ailesel olabilir.

Pıhtı gidermek amacıyla kullanılan kan inceltici ilaçlar kanı sulandırarak daha fazla kanamaya ve morarmaya yol açabilir. İltihap giderici ginkgo biloba, ginseng gibi bazı bitkisel ilaçlar, steroidler ve antidepresan ilaçlar kan damarlarını zayıflatabilir ve kanama riskini artırabilirler.

Alkol bağımlılığı, siroz veya diğer karaciğer hastalıklarında karaciğer fonksiyonları yavaşça azalır. Karaciğer hastalığı ilerledikçe, karaciğer kanın pıhtılaşmasına yardımcı proteinlerin üretilmesini durdurabilir. Sonuç olarak, kişide aşırı kanama veya kolay morarma görülebilir. Hemofili, Von Willebrand hastalığı gibi birçok genetik hastalık kanın pıhtılaşmamasına yol açabilir ve bunun sonucunda hayatı tehdit edici kanamalar görülebilir.

Bazı vitaminler vücudun iyileşmesine ve kanın pıhtılaşmasını yardımcı olmaktadır. Mesela C vitamini eksikliği iskorbüt isimli duruma neden olabilir ve dişeti kanamalarına, iyileşmeyen yaralara ve kolay morarmaya yol açabilir. K vitamini vücutta kanamayı durduran pıhtılaşma oluşumuna yardımcı olmaktadır. K vitamini eksikliğinde de vücutta kolayca morarmalar ve aşırı kanamalar görülebilir. Vitamin takviyeleri sorunu çözmediğinde, bu durum besinlerin emilimini zorlaştıran başka bir metabolik veya gastrointestinal bozukluk olduğu anlamına gelebilir.

Vaskülit kan damarlarının enflamasyonu anlamına gelmektedir. Kanama artışı ve morarmaya ek olarak, nefes darlığı, uzuvlarda uyuşmalar, ülserler, cilt yumruları veya ciltte mor lekeler görülebilir.

Senil purpura, 50 yaş üzerindeki insanların yaklaşık %10 kadarında görülebilmektedir. Ciltte morumsu-kırmızı lezyonlara neden olmaktadır, daha çok kol ve ellerde görülür. Bazen, lezyon iyileştikten sonra bile ciltte kahverengi kalmaktadır. Cildi güneşten korumak semptomların şiddetini azaltabilir.

Nadiren, morarma ve kanamadaki ani bir artış kanser göstergesi olabilir. Lösemi gibi kan ve kemik iliğini etkileyen kanserler morarmaya neden olabilir, diş eti kanaması ile kendini gösterebilir.

Morarma vakalarının çoğunda, bir morarmanın kendiliğinden iyileşip iyileşmediği görmek için beklemek önerilir. Lakin eğer cilt altında sürekli kanama gibi görünen büyük, masif bir morarma varsa bu morarma tıbbi acil bir duruma işarettir. Organ hasarları da acil durumdur, bu nedenle sırt, göğüs veya mideye sert bir darbe sonrası morarma çok ağrılı ise veya olağandışı şekilde kararıyor veya şişiyorsa kişi acile gitmelidir.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışmalıdır:

-Morarma aniden başladıysa

-Sarılık, ateş, enerji kaybı veya cilt değişiklikleri eşlik ediyorsa

-İlaç alırken morarmalar arttıysa

-çok sayıda ağrılı iyileşmesi çok yavaş morarmalar varsa

Çoğunlukla, kolay morarma genetik faktörlerle veya minör tıbbi durumlarla ilişkili olmakla birlikte, organlar veya kan damarları ile ilgili bir şeylerin ters gittiğine dair erken bir uyarı sinyali de olabilir. Morarma her zaman tıbbı bir soruna işaret etmemekle birlikte, morarmadaki ani değişim doktora danışmayı gerektirebilir. Bu nedenle, en doğru yaklaşım morarma şeklindeki değişiklikleri göz ardı etmeden bir doktora danışmak olacaktır. Çoğu vakada, morarmanın altta yatan nedeni benign olup, büyük ölçüde tedavi edilebilir.

Medikaynak Referanslar

Why do I bruise easily? 7 possible causes (2021). Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325525#causes (Accessed: 5 October 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler