Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Beyin metastazları kolorektal kanserde nadir olarak görülmekte olup genellikle kötü prognoz göstergesidir. Yapılan yeni bir çalışmada, sağkalım ve prognostik faktörlerle birlikte tek bir kurumda tedavi edilen kolorektal kanser hastalarında beyin metastazlarının ne oranda görüldüğü incelendi. Bu amaçla histolojik olarak kanıtlanmış kolorektal kanseri olan hastalar için tıbbi veriler retrospektif olarak incelendi.

Toplamda 538 hastada kolorektal kanser tanısı olduğu tespit edildi, bunların % 33'ü herhangi bir metastatik hastalık geliştirdi ve %4.4'ünde beyin metastazı olduğu tespit edildi. En sık görülen metastatik bölge vakaların % 68'inde görülen akciğerdi. Beyin metastazı gelişmesi ile ilgili risk faktörleri incelendiği zaman, bağımsız olarak ilişkili tek faktör, hastalık başlangıcında metastaz varlığı idi. Başlangıç ​​tanısından beyin metastazı gelişimine kadar geçen ortalama süre 38.6 aydı (standart sapma, 29.1 ay).

Beyin Metastazı ile Oldukça Agresif Hastalık

Beyin metastazı gelişmesinden sonra medyan sağkalım 62 gündü (% 95 güven aralığı [CI] 56-68). Beyin metastazı tanısı alan hastalardan 1 yıl içinde kanser teşhisi konulan hastalar, daha sonra beyin metastazı tanısı alanlara göre, tedaviye anlamlı olarak daha iyi yanıt verdiler ve beyin metastazı tanısı konduktan sonra 61 güne karşılık 261 günlük medyan sağkalım değerlerine ulaştılar (p = .002). Antianjiyojenik tedavi gören beyin metastazlı hastaların, tedavi görmeyenlere göre medyan sağkalımı daha yüksek idi (ortalama 151 gün, 59 gün, p = 0.02; ölüm oranı 0.29 [% 95 CI 0.09-0.94]). Sonuç olarak beyin metastazı görülen kolorektal kanser standart tedaviye dirençli agresif bir hastalıktır ve tedavi sonuçları genellikle kötüdür. Antianjiyojenik tedavi eklemek bu hastalar için değerli olabilir. Hastalık seyrinde erken dönemde gelişen beyin metastazı olması durumunda hastalar tedaviye daha iyi yanıt verebilir.

Medikaynak Referanslar

Chahine G, et al. Colorectal cancer and brain metastases: An aggressive disease with a different response to treatment. Tumori. 2018 Mar 1:300891618765541. doi: 10.1177/0300891618765541. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler