Yandex Metrica

Kronik Böbrek Hastalığıyla Savaşta Egzersiz

03 Ağustos 2017

26 milyondan fazla Amerikalı yetişkinin kronik böbrek hastalığına sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu hastalıkta erken tanı işaretlerinin kısıtlı olması sebebiyle tanı genellikle geç kalıyor. Bu hastalarda önde gelen ölüm nedeninin ise kardiyovasküler hastalıktır. Amerika merkezli yapılan yeni bir çalışmada, kronik böbrek hastalığına karşı egzersizle mücadele etmenin mümkün olduğu iddia edildi. Bu egzersiz programı sayesinde kan damarlarının sağlığının iyileştiği ve egzersiz kapasitesinin artış gösterdiği anlaşıldı. Çalışma kapsamında araştırmacılar, özel olarak tasarlanmış bir egzersiz programına katılmak için erken evre kronik böbrek hastalığına sahip hastaları davet ettiler. Program, diyaliz gerektirmeyen kronik böbrek hastalığına, diyaliz hastalarına ve böbrek nakli yaptıranlara açıktı. Ekip, kan basıncını kontrol etmek veya bir nakil için kilo vermek olsun, hedeflerine ulaşmak için her hasta ile ayrı ayrı çalışır.

Araştırmacılara göre eğer kardiyak veya pulmoner rehabilitasyon gibi diğer alanlara bakarsanız, egzersiz eğitimi rutin bakımın bir parçası olarak iyi entegre edilmiş, böbrek hastalığında ise durum böyle değil. Egzersiz, diyabeti kontrol altında tutmak, sağlıklı kasları ve kan damarlarını korumaktan, nakilden sonra reçeteli ilaçlarla ilişkili kilo artışlarını kontrol etmek arasında değişen bu hastalara bir dizi sağlık yararı sağlayabilir.

Çalışmanın sonunda hastalar egzersize devam etmek isteseler de güvenli, denetlenen bir çevre olması gerekir. Klinik rutinin bir parçası olarak egzersiz kronik böbrek hastalarında kapasite artışına yol açabilir.

Referanslar :

www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170628144841.htm

Literatür talep et Sonra Oku

BENZER MAKALELER

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image