Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

26 milyondan fazla Amerikalı yetişkinin kronik böbrek hastalığına sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu hastalıkta erken tanı işaretlerinin kısıtlı olması sebebiyle tanı genellikle geç kalıyor. Bu hastalarda önde gelen ölüm nedeninin ise kardiyovasküler hastalıktır. Amerika merkezli yapılan yeni bir çalışmada, kronik böbrek hastalığına karşı egzersizle mücadele etmenin mümkün olduğu iddia edildi. Bu egzersiz programı sayesinde kan damarlarının sağlığının iyileştiği ve egzersiz kapasitesinin artış gösterdiği anlaşıldı. Çalışma kapsamında araştırmacılar, özel olarak tasarlanmış bir egzersiz programına katılmak için erken evre kronik böbrek hastalığına sahip hastaları davet ettiler. Program, diyaliz gerektirmeyen kronik böbrek hastalığına, diyaliz hastalarına ve böbrek nakli yaptıranlara açıktı. Ekip, kan basıncını kontrol etmek veya bir nakil için kilo vermek olsun, hedeflerine ulaşmak için her hasta ile ayrı ayrı çalışır.

Araştırmacılara göre eğer kardiyak veya pulmoner rehabilitasyon gibi diğer alanlara bakarsanız, egzersiz eğitimi rutin bakımın bir parçası olarak iyi entegre edilmiş, böbrek hastalığında ise durum böyle değil. Egzersiz, diyabeti kontrol altında tutmak, sağlıklı kasları ve kan damarlarını korumaktan, nakilden sonra reçeteli ilaçlarla ilişkili kilo artışlarını kontrol etmek arasında değişen bu hastalara bir dizi sağlık yararı sağlayabilir.

Çalışmanın sonunda hastalar egzersize devam etmek isteseler de güvenli, denetlenen bir çevre olması gerekir. Klinik rutinin bir parçası olarak egzersiz kronik böbrek hastalarında kapasite artışına yol açabilir.

Medikaynak Referanslar

www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170628144841.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler