Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

UTHealth Houston araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir çalışma, gıda güvenlik riski açısından küçük çocukların annelerinin karşılanamaz faturalar, işsizlik ve tıbbi sorunlar dahil olmak üzere çoklu risk faktörlerini tanımladı.
Gıda güvenliği, bir bireyin veya ailenin gıdaya erişiminin ve ona erişme yeteneğinin ölçüsüdür.


Gıda güvenliği açısından kimin risk altında olacağını tahmin etmeye yardımcı olmak için aile profilleri oluşturan gizli sınıf analizi yöntemi olarak bilinen yöntemi kullanarak, araştırmacılar beş sınıf profili belirlediler: Gelir kaynağı ve tıbbi sorunlar (Sınıf 1); barınma ve istihdam zorluğu, madde kullanımı (Sınıf 2); konut ve tıbbi zorluklar, sağlık ve sağlık hizmeti sorunları (Sınıf 3); istihdam zorluğu ve düşük gelir (4. Sınıf); ve düşük riskli (Sınıf 5).
Hemşirelik Okulu Profesörü Hernandez: "Bazı insanların tıbbi sorunlar ve barınma sorununa bağlı olarak gıda güvenliği endişeleri yaşadıklarını görüyorduk. Bazen insanlar işsizseniz risk altında olduğunuzu düşünüyor. İşsizlikten kaynaklanan başka sorunlar da var, örneğin faturalarınızı ödeyememek gıda güvenliği riskinizi artırır." dedi.


Pediatri ofisleri, ailelerin risk altında olup olmadığını veya gıda güvensizliği veya gıda sıkıntısı yaşayıp yaşamadığını görmek için iki maddelik bir anket ile tarama yapıyor. Araştırmacılara göre bu ek riskleri belirlemek klinisyenlerin gıda güvenliğini tanımlamasına yardımcı olabilir.


Hernandez: "Her aile aynı görünmüyor. Dolayısıyla bu risk profilleri çocuk doktorlarının, çocuklarının ellerinden alınacağı korkusuyla besleyemediklerini kabul etmeye isteksiz olabilecek aileleri belirlemelerine yardımcı olabilir." dedi.

Medikaynak Referanslar

University of Texas Health Science Center at Houston. "Socioeconomic and health risk profiles among mothers of young children predicts risk of food insecurity, study finds." ScienceDaily. ScienceDaily, 24 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220824152216.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler