Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Biyobelirteçler, invaziv meme kanseri olan hastaların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple "European Group on Tumor Markers (EGTM) meme kanserinde biyobelirteçlerin klinikteki kullanımı üzerine güncel bir kılavuz yayınlayarak hekimlere yol gösterdi. Kılavuz önerileri ışığında endokrin tedaviye yanıt verme olasılığı yüksek hastaları seçmek için, yeni teşhis edilen tüm invaziv meme kanserlerinde östrojen reseptörleri (ER) ve progesteron reseptörleri (PR) ölçülmelidir. Öte yandan, her türlü anti-HER2 tedavisine muhtemel yanıt seçmek için HER2 ekspresyonunun veya gen kopya sayısının belirlenmesi zorunludur.

Buna göre mümkün olduğunda, tekrarlayan lezyonlar ve primer invaziv tümör üzerinde ER, PR ve HER2 ölçümü yapılmalıdır. Ki67 belirlenmesinde metodolojik sorunlar mevcut olmakla birlikte, var olan çoklu analiz imza ile karşılaştırıldığında açıkça belirlenmiş klinik değeri, geniş kullanılabilirliği ve düşük maliyetleri nedeniyle Ki67, özellikle değerler düşük veya yüksekse, prognozu belirlemek için kullanılabilir. Östrojen reseptör (ER) pozitif, HER2 negatif, lenf nodu negatif hastalarda, ürokinaz plazminojen aktivatörü (uPA) -PAI-1, Onkotip DX, MammaPrint, EndoPredict, Meme Kanseri İndeksi (BCI) ve Prosigna(PAM50) gibi multianalit testleri sonuçları tahmin etmek ve yardımcı tedavi karar vermede yardımcı olabilir. Onkotip DX, MammaPrint, EndoPredict ve Prosigna 1-3 metastatik lenf düğümlü hastalarda benzer şekilde kullanılabilir.

Tüm bu önerilerin yanı sıra laboratuvar standardizasyonu için de önerilerde bulunuldu: Hasta yönetimi için biyolojik belirteçleri ölçen tüm laboratuvarlar, analitik ve klinik olarak geçerliliği olan testleri kullanmalı, harici kalite güvencesi programlarına katılmalı, tahlil kabul ve red kriterleri oluşturmalı, düzenli denetimler yapmalı ve uygun bir organizasyon tarafından akredite edilmiş olmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Duffy MJ et al. Clinical use of biomarkers in breast cancer: Updated guidelines from the European Group on Tumor Markers (EGTM). Eur J Cancer. 2017 Apr;75:284-298. doi: 10.1016/j.ejca.2017.01.017. Epub 2017 Feb 28.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler