Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Büyük bir prospektif kohort çalışmasına göre, 65 yaş ve üzeri kadınlarda meme yoğunluğu, 40-65 yaş arası kadınlarda olduğu gibi, invaziv meme kanseri riskinde artışa neden olabilir.

Florida Üniversitesi'nden Dejana Braithwaite ve ekibinin JAMA Network Open’da yayınladığı bulgular tarama konusundaki bilgilerin yetersiz olduğu 75 yaş ve üzerindeki kadınlarda tarama mamografi kararları için etkili olabilir.

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde 65 yaş ve üstü 193.787 kadının 221.714 tarama mamogramını analiz etmiştir. Mamogramların yaklaşık %65'i 65-74 yaşındaki kadınlara ve yaklaşık %35'i 75 yaş ve üzerindeki kadınlara aittir.

Araştırmacılar ortalama 6.3 yıllık bir izlem sırasında 5.069 invaziv meme kanseri tanısı konulduğunu belirtmiştir. 5 yıllık kümülatif invaziv meme kanseri insidansı, 65-74 yaş grubu ve 75 yaş ve üzerindeki yaş grubunda artan meme yoğunluğu ile birlikte artmıştır: 65-74 yaşlarındaki 1000 kadın başına kümülatif insidans, neredeyse tamamen yağlı ve dağınık fibroglandüler yoğunlukları olanlar için 17.2 ve aşırı veya heterojen yoğun memeleri olanlar için 23,7 bulunmuştur. 75 yaş ve üzerindekiler için kümülatif insidans oranları 1000 kadında sırasıyla 13.5, 18.4 ve 22.5 bulunmuştur.

Her iki yaş grubunda da aşırı veya heterojen meme yoğunluğu, dağınık fibroglandüler meme yoğunluğuna göre meme kanseri riski artışı ile ilişkilendirilmiştir. İnvaziv meme kanseri riski, dağınık fibroglandüler meme yoğunluğu olan kadınlarla karşılaştırıldığında yağlı memeleri olan kadınlarda yaklaşık %30 daha düşük bulunmuştur.

Bununla birlikte, taramadan fayda görebilecek yaşlı kadınların alt popülasyonlarını belirleme çabalarının bir parçası olarak bu potansiyel ilişkiyi araştıran yazarlar, vücut kitle indeksine dayalı meme yoğunluğu ve meme kanseri riski arasında önemli bir fark görmemişlerdir. Bunu yapmalarının nedenini 'özellikle ABD Önleyici Hizmet Görev Gücü yönergeleri, mevcut kanıtların 75 yaş ve üstü kadınlar için rutin meme kanseri taraması önermek için yetersiz olduğunu belirtmesidir' diye açıklamışlardır.

Ayrıca, meme yoğunluğunun risk değerlendirmesinde önemli olmasına ve yaşlı kadınlarda değerlendirilebilmesine rağmen, bazı risk tahmin modellerinde 75 yaş ve üzeri kadınların risk değerlendirmelerine dahil etmediklerini belirtiyor ve bunun ‘ABD'deki nüfusun yaşlanması’ ile ilgili olduğunu ekliyorlar.

Bu çalışmada 75 yaş ve üstü kadınlarda meme yoğunluğu ve meme kanseri arasında bulunan pozitif ilişkiler, bu popülasyonda tarama mamografisinin yarar ve zararı düşünülürken meme yoğunluğu ve yaşam beklentisinin birlikte düşünülmesi gerektiğini önermektedir. ChristianaCare Helen F. Graham Kanser Merkezi ve Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Catherine M. Tuite 'Yeni bulgular, önceki çalışmalardan elde edilenleri desteklemekte ve son yıllarda halk, sağlık politikacıları ve akademinin ilgilendiği iki konunun, yaşlı kadınlarda tarama mamografisi ve yaşlı kadınlarda meme yoğunluğunun neden olduğu meme kanseri riski konularının kesişimini vurgulamaktadır' diye yorum yapmıştır.

‘Yaş ve mamografik yoğunluk arasında doğrusal bir ilişki olmasına rağmen, yaş mamografik yoğunluk için mükemmel bir gösterge değildir. 75 yaş ve üzeri sağlıklı kadınlarda mamografi taramasına devam edilmesi, bu yaşta meme kanserinden kaynaklanan morbidite ve mortaliteyi önlemek için önemli bir fırsat sunabilir' diye eklemiştir.

'Meme yoğunluğu ve yaş, riske dayalı veya kişiselleştirilmiş meme kanseri taramasına yönelik şu anda araştırılmakta olan birçok faktörden sadece birkaçı. Ortalama riskin altında olduğu varsayılan her yaştaki kadın için kısıtlayıcı tarama uygulamasında dikkatli olmalıyız... nihayetinde, taramanın ne zaman durdurulacağı kararı kişiseldir ve her kadın tarama mamografisinin riskleri ve yararları hakkında doğru ve tarafsız bir tartışmaya ve yaşam deneyimlerine göre karar verme hakkına sahiptir' diye belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

Breast Density Also Ups Risk of Breast Cancer in Older Women - Medscape - Sep 28, 2021. https://www.medscape.com/viewarticle/959882

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler