Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Metastatik melanoma bundan 10 yıl kadar önce tedavi alternatifinin çok sınırlı olduğu ve oldukça agresif süreçli, mortalite oranı oldukça yüksek bir kanser tipi olarak bilinmekteyken, günümüzde çok sayıda tedavi alternatifi oluştu ve sağ kalım süreleri oldukça uzadı. Bu tedavi alternatiflerinin çokluğu artık hastaların biyomarker testleri sonucunda tedavi alternatifine yönlendirilmesi şansını doğurdu.

İspanyol Patoloji Derneği (SEAP) ve İspanyol Tıbbi Onkoloji Derneği (SEOM) mevcut bilimsel kanıtlara dayanarak ileri evre veya metastatik melanoma tanılı hastaların tedavisi için biyomarker kullanımı üzerine tanı ve tedavi önerilerinde bulunan bir ortak konsensus raporu oluşturdular. Dolayısıyla oluşturulan bu kulavuz ile hem eldeki kaynakların etkin bir şekilde kullanılması hem de en iyi bakım şartlarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Şimdiye kadar elde bulunan verilere dayanan bu uzman grup, BRAF mutasyon durumu için metastatik melanoma hastalarını rutin olarak test etmeyi önerdi. Elde edilecek olan sonuç, bu hastalara uygulanacak olan terapötik yönetimi etkiler. BRAF mutasyon pozitifliğinde bilindiği gibi vemurafenib ve kobimetinib kombinasyonu ile çok iyi sağ kalım sonuçları elde etmek mümkün olabilmektedir.

KIT'teki genetik değişikliklerin analizi akral veya mukozal bölgede primer tümörü olan hastalarda veya kronik olarak güneşe maruz kalan deride gelişmiş bir durumda makul olabilir, ancak diğer melanom tipleri olan hastalarda geçerli değildir. Bu çalışmada yer alan uzmanlar, BRAF mutasyonları taşımayan hastalarda NRAS mutasyon durumu, GNAQ / GNA11 mutasyonel analiz veya PTEN'deki genetik değişiklikler gibi diğer genetik değişikliklerin test edilmesinin rutin klinik uygulamada kullanılması gerekliliğine inanmaktadır, çünkü sonuçlar ne olursa olsun günümüzde tedavi planlamasını etkilememektedir. Bu çalışmada ele alınan diğer önemli konular ise, bu biyolojik belirteçlerin doğru bir şekilde kullanılması için gereken organizasyonel gereklilikler ve kalite kontrolleri ve akılda tutulması gereken yasal sonuçlar oldu. Bu yayınla da BRAF testinin günlük pratikteki yeri tekrardan vurgulanmış oldu.

Medikaynak Referanslar

Martín-Algarra S, et al. Guidelines for biomarker testing in metastatic melanoma: a National Consensus of the Spanish Society of Pathology and the Spanish Society of Medical Oncology. Clin Transl Oncol. 2014 Apr;16(4):362-73. doi: 10.1007/s12094-013-1090-5. Epub 2013 Oct 16.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler