Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Gastrik adenokarsinom dünyada beşinci en sık rastlanan kanserdir ve dünya çapında kansere bağlı mortalitenin önde gelen üçüncü sebebidir. Lokalize edildiğinde, bazı hastalarda cerrahi ve yardımcı tedavilerle tedavi mümkün olur, ancak kanser ilerlediği zaman kür elde etme şansı ortadan kalkar.

İleri evre gastrik adenokarsinomda kemoterapi dışında çok fazla onaylı tedavi alternatifi mevcut değildir. Hedefe yönelik ajanlardan trastuzumab, HER2 pozitifliği gösterilmiş olan ileri evre gastrik adenokarsinom hastalarında kullanılmaktadır ve etkili bir tedavi alternatifidir. Ancak onun dışında hedefe yönelik onaylı ajanları bulmak pek mümkün olmaz.

Gastrik adenokarsinomanın heterojen yapısı nedeniyle, standart bir terapötik yaklaşımı değerlendirmek mümkün değildir. Bu derleme kapsamında araştırmacılar, ileri evre gastrik adenokarsinoma ​​için optimal sistemik tedavi rejimlerini tanımlamayı amaçladılar. PubMed, clinicaltrials.gov, American Society of Clinical Oncology (ASCO) ve European Society for Medical Oncology (ESMO) web sitelerinden gelişmiş gastrik adenokarsinoma ile ilgili tüm faz II-III çalışmaları tanımlamak için bir literatür araştırması yapıldı.

Bu analiz sonucunda ortaya çıkan uzman yorumu şu şekilde: Birinci sınıf tedavi olarak platin bileşiği ve fluoropirimidin kombinasyonu idealdir. Tümör HER2 pozitif ise, trastuzumab eklenmelidir. Son zamanlarda, gastrik adenokarsinoma için iki benzer moleküler sınıflandırma önerilmiştir. Gastrik adenokarsinomanın moleküler ve immün biyolojisinin daha iyi anlaşılması ile yeni terapötik hedefler belirlenebilir.

Medikaynak Referanslar

Mizrak Kaya D, et al. Advanced Gastric Adenocarcinoma: Optimizing therapy options. Expert Rev Clin Pharmacol. 2017 Jan 17. doi: 10.1080/17512433.2017.1279969. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler