Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Popüler COVID-19 aşıları, mRNA teknolojisini haritaya koymuş olmakla birlikte bu yeni tıp dalının, ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkları önleyerek hayat kurtarmak için uygun bir yol sunduğunun gerçek dünya kanıtı olmuştur. Şimdi, bilim insanları ve araştırmacılar mRNA'yı baştan çıkarıcı derecede daha büyük bir amaç olan kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanmak istediklerini bildirmişlerdir. Son on yılda, mRNA, kistik fibrozis, kalp hastalığı, nadir genetik durumlar ve hatta bazı kanserleri tedavi etmek, yeni bir ilaç sınıfı oluşturmak için umut verici yeni nesil bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Bilim insanları geliştirilmesi muhtemelen COVID-19 aşılarından daha karmaşık olan bu yeni mRNA temelli tedavilerin önünde birçok bilimsel ve düzenleyici engel yattığını ancak yeni aşıların güvenliği ve etkinliği, geliştirildikleri aşırı hızın, mRNA'nın diğer tıbbi kullanımları için potansiyelini aydınlattığını belirtmişlerdir.

Uzmanlar, geleceğin umut verici göründüğünü ifade etmişlerdir. Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde ortaya çıkan bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Amesh Adalja, artık COVID-19'a karşı bu kadar yüksek bir etkinlikle değerlerini kanıtlayabildiklerine göre, diğer hastalık tehditlerini düşünmek söz konusu olduğunda mRNA aşılarının geliştiğini göreceğimizi belirtmiştir. Bilim insanları, önlemeden tedaviye mRNA geçişinin çoktan başlamış durumda olduğuna dikkat çekmişlerdir. Örneğin, bazı büyük firmalar genetik hastalıkları, grip, HIV, kalp hastalığı ve kanseri hedef alan iki düzineden fazla prospektif mRNA tedavisine ve aşısına sahiptir.

Yaşamın yazılımı: mRNA teknolojisi

Stephen Hoge, mRNA'nın yaşamın yazılımı dediği şey olduğu için terapötik bir ajan olarak böyle bir vaatte bulunduğunu ifade etmiştir. Hücreler, DNA genlerini dinamik proteinlere çevirmek için mRNA'yı kullanmakla birlikte neredeyse her vücut fonksiyonunda ve sağlık koşulunda yer almaktadır. Hoge, biyoteknoloji şirketlerinin, fabrikalarda genetik olarak tasarlanmış hücreler kullanarak bu proteinlerin bir kısmını ilaç olarak yaptıklarını belirtmiştir. Ancak Hoge, teorik olarak, mRNA terapilerinin, vücudunuzda proteinlerin üretilmesini sağlamak için kullanılabileceğini ifade etmiştir. C&EN ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda Hoge, nihayetinde herhangi bir proteini ifade etmek ve belki de hemen hemen her hastalığı tedavi etmek için mRNA'yı kullanabileceğimizi belirtmiş ve yapabileceklerinin neredeyse sınırsız olduğunu sözlerine eklemiştir. Popüler mRNA aşısı üreten firmanın ana odak noktalarından biri, genellikle diğer immünoterapi ilaçlarıyla kombinasyon halinde, doğal bağışıklık savunmalarını güçlendiren, hastalara özel olarak tasarlanmış yeni kanser aşıları geliştirmektir.

Araştırmacılar tipik olarak hastalıkları önlemek için kullanılan geleneksel aşıların aksine, bu yeni aşıları hastalıkları tedavi etmek için kullandıklarını belirtmişlerdir. Bu durum, bağışıklık sistemlerimizi bu zararsız proteinleri yaratmaya ve daha sonra enfekte olursak virüsü hedef alıp öldürmek için gerekli araçları geliştirmeye yönlendirmektedir. Bilim insanları, mRNA teknolojisinin yeni olmadığını ve yıllardır mRNA'nın gizemlerinin araştırıldığını ve bu yöntemin hastalıkta oynayabileceği rolü çözdüklerini belirtmişlerdir. Ayrıca, mRNA'nın bu kadar umut verici olmasının nedeni, hastalıklarla piyasadaki çoğu ilaçtan tamamen farklı bir şekilde mücadele etmesi olarak açıklanmıştır.

Medikaynak Referanslar

Nick Tate, Beyond COVID-19: Can mRNA Treat Diseases, Too?, Medscape, Feb 10, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler