Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Stephen L. Hauser, MIT ve Harvard Tıp Fakültesi mezunudur. New York Hastanesi-Cornell Tıp Merkezi'nde dahiliye, Massachusetts General Hastanesi'nde nöroloji ve Harvard Tıp Fakültesi'nde ve Pasteur Enstitüsü’nde immünoloji eğitimi aldı ve 1992'de University of California, San Francisco UCSF'ye geçmeden önce Harvard Tıp’ta öğretim üyesi olarak çalıştı. UCSF'de Amerikan Nöroloji Birliği Başkanı ve Tıbbi Personel Başkanı olarak görev yaptı. Nisan 2010'da Dr. Hauser, Başkan Obama tarafından, biyotıp ve ilgili bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerden kaynaklanabilecek konular hakkında Başkan'a tavsiyelerde bulunmakla görevli olan Biyoetik Sorunlar Araştırması Başkanlığı Komisyonuna atandı. Hauser, 2016 yılında Yeni UCSF Weill Sinir Bilimleri Enstitüsü Müdürü olarak atandı.

Multiple Skleroz’a (MS) karşı meydan okuyan bilimsel çalışmaları ile tanınan Dr. Stephen Hauser'in elde ettiği bulgular, bu ciddi kronik hastalıkta son derece etkili tedaviler için yeni tedavi yolları açmıştır. Nöroimmünolog Hauser'in araştırmaları, multiple sklerozun genetik temeli, immün mekanizmaları ve tedavisi konusundaki anlayışı geliştirmiştir. Hauser daha önce, Jacob Javits Nörobilim Araştırma Görevlisi Ödülü, 2008 John Dystel Multiple Sclerosis Araştırması Ödülü ve 2013 Charcot Ödülü gibi birçok ödül ve onur ödülüne layık görülmüştü. A. Alfred Taubman Tıbbi Araştırma Enstitüsü her yıl, araştırma bulgularını klinik uygulamaya dönüştürme çabaları için 100.000 $ 'lık Taubman Ödülü alacak klinik bilim insanını açıklamaktadır. Ünlü tıp bilim uzmanlarından oluşan bir ABD jürisi bu yıl onlarca aday arasından UCSF'de Nöroloji Bölümü profesörü ve başkanı olan Hauser'ı seçti.

Sinir hücreleri, korunma ve normal işlev için, miyelin tabakası olarak bilinen bir örtüye sahiptir. MS'de bu katman, bağışık hücrelerin kontrolsüz saldırısı nedeniyle yok edilir. Bu sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak görme bozukluğu, zayıflık, uyuşma ve koordinasyon kaybı gibi belirtilere neden olur. Hauser ve arkadaşları çalışmalarında, B hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık hücrelerinin miyelin saldırılarının düzenleyicilerinden biri olduğunu gösterdiler. Hauser ve ekibi araştırmaları boyunca bu teorinin moleküler ayrıntılarını ortaya koymaya odaklandılar ve ayrıca B hücrelerini hedef alabilecek potansiyel ilaçları test ettiler. Bu potansiyel MS ilaçlarından biri için yapılan klinik araştırma sonuçları, faydalı etkiler gösterdi. Bu bulgular, Hauser'in hipotezinin sadece doğru olduğunu değil, aynı zamanda MS tedavisinde B hücre hedefli bir stratejinin etkili olabileceği klinik bir ortamda ispatlamış oldu.

  1. Benzer İçerikler