Yandex Metrica

MS’de Progresyon ve Sigara İlişkisi

30 Mart 2017

Sigara şimdiye kadar birçok hastalıkta önemli bir risk faktörü olarak kanıtlanmıştır. Bunlardan biri de multipl sklerozdur. Tekrarlayan düzelen MS (RRMS) hastalarında sigara içimi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki tanımlanmıştır. Bununla birlikte, sigaranın progresif MS'te hastalık ilerlemesine etkisi hakkında daha az bilgi mevcuttur.

İngiltere merkezli yapılan bir çalışmada primer progresif MS'de (PPMS) sigara içimi ve engellilik birikimi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde European Journal of Neurology dergisinde yayınlandı.

Çalışmada inceleme yöntemi olarak sigara kullanımının Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) 4 ve 6'ya ulaşmasının yanı sıra PPMS'li hastalarda EDSS 4'ten 6'ya kadar geçen süre üzerindeki etkisini araştırmak için Kaplan-Meier sağkalım analizleri ve Cox orantısal tehlike modeli kullanıldı .

Çalışmaya PPMS tanılı ve sigara içme öyküsü olan 416 hasta dahil edildi. EDSS 4'e kadar geçen süre sigara içenlerde 4 yıl, sigara içmeyen kişilerde ise 5 yıl olarak hesaplandı (P = 0.27) EDSS’nin 6’ya ulaşması ise hem sigara içenlerde ve hiç sigara içmeyen kişilerde 9 yıl idi (P = 0.48). Sigara içenler, EDSS 4 ve 6'ya progresyon veya EDSS 4'ten 6'ya daha hızlı ilerleme açısından herhangi bir risk altında değildi. Hastalığın başlangıcındaki yaş, EDSS 4 ve 6'ya ve EDSS 4'ten 6'ya hızlı ilerleme için en güçlü risk faktörü olarak bulundu.

416 hastalık büyük ve iyi karakterize edilmiş nüfus tabanlı PPMS kohortu üzerinde yapılan bu araştırmanın sonuçları, sigara içilmesinin PPMS'deki sakatlık birikimini etkilemediğini düşündürmektedir. Elde edilen bu bulgular, PPMS'in, tekrarlayan düzelen MS’e göre altta başka patolojik mekanizmalara sahip olduğunu desteklemektedir.

Referanslar :

Javizian O, et al. Smoking does not influence disability accumulation in primary progressive multiple sclerosis. Eur J Neurol. 2017 Feb 26. doi: 10.1111/ene.13262. [Epub ahead of print]

Literatür talep et Sonra Oku

BENZER MAKALELER

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image