Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz dünyada yaklaşık 2.5 milyon insanı etkileyen ve çoğunlukla genç erişkin nüfusta görülen bir otoimmün hastalık. Günümüzde çok sayıda tedavi alternatifi bulunmasına rağmen hala bir çok hastada hastalık aktif olarak devam etmekte ve sakatlık progresyonu görülmektedir. Çoğunlukla ataklar ve sonrasında iyileşmeler tarzında görülen bu hastalıkta tedaviye mümkün olan en erken dönemde başlamanın önemi son yıllarda bir çok araştırıcı tarafından dillendirilmekteydi.

MS hastaları ve aileleri için daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek umuduyla yola çıktıklarını ifade eden Dr Gavin Giovannoni ve arkadaşları "Brain Health, Time matters in multiple sclerosis başlıklı bir rapor yayınlayarak MS’de erken ve etkili tedavinin önemine parmak bastılar.

Geçtiğimiz aylarda Barselona’da gerçekleşen bir MS kongresinde basın duyurusu yapılan rapor oldukça ilgi gördü.

Dr Gavin Giovannoni geçtiğimiz ay İngiltere’de yapılan bir konferansta rapor hakkında meslektaşlarını bilgilendirdi. "MS’in başlangıçta iyi bir şekilde tedavi edilmesi durumunda sekonder progresif MS’in önüne geçilebilir diyen Giovannoni farklı aşamalarda kullanılan ürünlere ait klinik çalışmalara ait sonuçları derleyen tedavi stratejilerinden bahsetti.

Tanı ve tedavide atılacak erken adımlarla hastalarda sakatlık progresyonu görülmeden önce önlemlerin alınmış olacağının altı çizildi. Ayrıca net bir tedavi hedefinin olması gerektiği ve hastaların düzenli MR izlemleriyle değerlendirilmesi gerektiği ve hastalık kontrolünün suboptimal olması durumunda hızlıca tedaviler arasında değişiklik yapılması gerektiğinin öneminden söz edildi.

MS için çok sayıda tedavi alternatifi olmasına rağmen bu alternatiflerden çoğu hastalığın tekrarlayan düzelen fazında etkisini göstermektedir. Progresif formlarda ise tedavi etkinliği azalmakta ve hastalarda hızlı bir kötüleşme meydana gelmektedir. Bu sebeple bu raporun yazarlarına göre erken ve etkili bir tedavi planı ile hastaların ve ailelerinin geleceğe daha umutlu bakması sağlanabilir.

Medikaynak Referanslar

  Gavin Giovannoni et al. Brain Health, Time matters in multiple sclerosis. 2015 Oxford PharmaGenesis Ltd

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler