Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Ektopik lenfoid dokular, multipl skleroz (MS) ve diğer organa spesifik enflamatuvar koşullarda bulunabilir. Otoimmün hastalıklarda santral sinir sisteminin (MSS) meninkslerinde yer alan ELT'nin yerel germinal merkez aktivitesi gösterilip gösterilmediği ise bilinmemektedir.

Yapılan çalışmada MSS otoimmünitesinin deneysel bir otoimmün ensefalomiyelit modelinde, B ve T hücreleri tarafından yoğun şekilde doldurulan meningeal ektopik lenfoid dokuda bir germinal merkez belirleyici enzim olan aktivasyona bağlı sitidin deaminaz bulundu. Meningeal ektopik lenfoid dokudaki germinal merkez aktivitesini saptamak için lazer yakalama mikroskopisi kullanılarak meningeal lenfoid agregatları çıkaran araştırma ekibi, yeni nesil immün repertuar dizilemesi ile meningeal ektopik lenfoid doku ve sekonder lenfoid organlarda B hücre repertuarlarını değerlendirdiler.

Araştırmada meningeal ektopik lenfoid dokuya özgü immünoglobülin ağır zincir değişken bölge sekansları bulundu. Fonksiyonel olarak ilgili somatik mutasyonlar bir araya toplanmış ve bunlar birlikte lokalize antijende yönlendirilen afinite olgunlaşmasını göstermiştir. Bu çalışmadaki bulgular meningeal ektopik lenfoid dokudaki B hücrelerinin MS ve diğer kronik enflamatuvar koşullarda ektopik lenfoid doku ile ilişkili olabilen MSS otoimmünitesine aktif olarak katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Bu çalışmada B hücresi agregatları bulan araştırma ekibi ve bu B hücreleri tarafından üretilen antikorların bağışıklık aktivasyonu gösterdiklerini ve lenf bezlerinde bol miktarda bulunmayan yerel klon birikimini önermişlerdir. Bu çalışmaya göre B hücreli folliküllerin MS'deki sorunun bir parçası olduğu ima edilmektedir.

Medikaynak Referanslar

Lehmann-Horn K, Wang SZ, Sagan SA, Zamvil SS, von Büdingen HC. B cell repertoire expansion occurs in meningeal ectopic lymphoid tissue. JCI Insight. 1(20):e87234.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler