Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Multipl skleroz nedeni tam olarak belirlenemeyen bir sebeple kişinin kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin sinir sistemi hücrelerine saldırması sonucunda oluşan bir otoimmün hastalıktır. Bağışıklık sisteminin neden bu tarz hiperaktif bir yanıt verdiği bilinmese de suçlanan sebepler arasında D vitamini eksikliği de yer almaktadır. MS hastası olup aynı zamanda D vitamini eksikliği de olan hastalarda engelliliğin daha hızlı geliştiği daha önceki çalışmalarda gösterilmişti.

Johns Hopkins’de görev alan araştırmacıların yapmış olduğu bir araştırmada MS hastalarında yüksek doz D3 vitamini kullanımının güvenliliği ve etkililiği değerlendirildi. Bu çalışmanın sonucunda yüksek doz D3 vitamini tedavisinin güvenli olduğu ve aynı zamanda bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan hiperaktif yanıtı regüle edebileceği gösterildi.

Çalışmaya dahil edilen 40 tekrarlayan düzelen MS hastası (RRMS) iki kola ayrılarak 6 ay boyunca D vitamini takviyesi aldılar. Birinci koldaki hastalara günlük 10400 IU D3 vitamini verilirken diğer koldaki hastalara ise 800 IU D3 vitamini verildi. Ciddi D vitamini eksikliği bulunan hastalar ise çalışmaya dahil edilmedi. Günümüzde önerilen D3 vitamini takviyesi ise günlük 600 IU kadardır.

Çalışma başlangıcından sonra 3 ayda bir D vitamini düzeyleri ile birlikte T hücresi düzeyleri de ölçülerek immun yanıt düzeyleri de değerlendirildi.

Araştırmada kan optimal D hücresi düzeyi MS hastaları için 40 ila 60 ng/ml olarak belirlendi ve bu düzeye yüksek doz D vitamini takviyesi alan grupta ulaşılabildiği görüldü. Yüksek doz D vitamini alan hastalarda aynı zamanda patogenezde önemli rolü olan T hücrelerinde de yüzdesel bir azalma olduğu görüldü. Bu azalmanın spesifik olarak MS hastalık aktivitesiyle de alakalı olan IL-17+CD4+ ve CD161+CD4+ hücrelerinde gerçekleştiği tespit edildi.

Kan D vitamini düzeyindeki iyileşme 18 ng/ml’den fazla olduğu durumlarda D vitamini düzeyindeki her 5 ng/ml’lik iyileşme sonucunda IL-17+CD4+ T hücresi düzeyinde %1’lik bir azalma olduğu tespit edildi. Düşük doz D vitamini takviyesi alan grupta ise herhangi bir değişiklik izlenmedi. D vitamini takviyesi ile görülen yan etkiler ise çok düşük oranda kaldı.

Bu çalışma sonucunda MS hastalarında yüksek doz D vitamini takviyesinin hastalık aktivitesi üzerine olumlu etkileri olabileceği gösterilmiş oldu. Daha büyük hasta popülasyonlarında yapılacak çalışmalarla bu sonucun onaylanması gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

  E. S. Sotirchos et al. Safety and immunologic effects of high- vs low-dose cholecalciferol in multiple sclerosis. Neurology, 2015; DOI: 10.1212/WNL.0000000000002316

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler