Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, mutlu bir olayı beklerken insanların bu olayın başlar başlamaz sona ereceği hissine kapıldıkları öne sürülmektedir. Araştırmacılar olağan veya negatif olaylara kıyasla gelecekteki pozitif olayların hem şimdiye göre daha uzakta hem de daha kısa süreli olarak algılandığını bulmuşlardır. Çalışmanın yazarlarına göre, sabırsızlıkla tatile çıkmayı bekleyenler için tatilin başlangıcı ve bitişi şimdiki zamandan aynı uzaklıktaymış gibi görünmektedir. Negatif bir olay ise hemen olacak ve uzun sürecekmiş gibi algılanmaktadır. Dolayısıyla insanlar aynı uzaklıktaki iki farklı olay için farklı mesafeler algılamaktadır.

Makalede bu konuyla ilgili olarak aynı sonuca varan dört çalışma ele alınmıştır. Bu çalışmalardan birinde, katılımcıların hafta sonu tatilinin başlangıcı ve sonunun ne kadar uzaklıkta olduğu hakkındaki hislerini ayrı ayrı 0-100 arasında (0-en yakın, 100-en uzak) numaralandırmaları istenmiştir. İyi bir hafta sonu bugünden uzakta ve kısa süreli olarak algılanırken, kötü bir hafta sonunun bugüne daha yakın ve uzun süreli olarak algılandığı bulunmuştur.

Aslında, pozitif bir hafta sonu katılımcılar tarafından süresizmiş gibi değerlendirilmiştir.

Çalışmanı yazarlarından Malkoç, olayın başlangıcı ve sonunun şimdiki zamandan ne kadar uzakta olduğunun düşünülmesinin bu fenomenin kilit noktası olduğunu belirtmiştir. Başka bir çalışmada, katılımcılardan pozitif bir olayın ne kadar süreceğini göstermeleri istendiğinde hemen biteceğini düşünmelerine rağmen bir süre devam edeceğini göstermişlerdir.

Malkoç’a göre insanlar COVID-19 pandemisi bitince güzel ve keyifli şeyleri planlamaya başlama eğiliminde oldukları için bu önemlidir ve şu şekilde ifade etmektedir: "Eğer bir tatil başlar başlamaz bitecek gibi görünüyorsa insanlar boş zamanları için belirli olaylar ile ilgili plan yapmayabilirler .

Tatil bir şekilde kısa bir zaman alacaksa bu durum insanların tatillerini daha çok otel veya diğer lüks şeylerle geçirmesine neden olabilir.

Medikaynak Referanslar

Why a vacation seems like it will end as soon as it begins: Time perception affected by nature of future events, study finds, 2021. (Accessed: 23 June 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler