Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Son yıllarda, bazı NBA All-Star oyuncuları zihinsel sağlık mücadelelerinden bahsettiler. Ligin kendi komisyon üyesi bile oyuncularda gözlemlediği endişe ve mutsuzluk seviyesine ne kadar şaşırmış olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yaz, ligteki rahatsızlık ciddi düzeylere ulaşmış olabilir: NBA bu gelişen sorunları ele almak için bir dizi zorunlu zihinsel sağlık kılavuzu açıkladı. Bu yönergeler, ekiplerin tam zamanlı personel üzerinde en az bir lisanslı ruh sağlığı uzmanına sahip olmasını, gerektiğinde lisanslı bir psikiyatr tutmasını ve ruh sağlığı acil durumları için yazılı olarak kodlanmış özel eylem planlarına sahip olmasını gerektirecek. Medscape, Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nde spor psikolojisi müdürü Jennifer Carter ile NBA'in zihinsel sağlık girişimlerine ilişkin gelişen duruşu ve profesyonel olmayan sporculara nasıl fayda sağlayabilecekleri hakkında konuştu.

Royce White'ın tasarlanmasından bu yana on yıldan az bir süre geçti, ancak aradan geçen yıllarda NBA, oyuncularındaki zihinsel sağlığı ele almak için çok daha sorumlu bir yaklaşım uyguluyor gibi görünüyor. Ne değişti?

Ön yargı ve ötekileştirme azalırken, zihinsel sağlık bilinci (genel olarak ve sporda) arttı. Bu değişikliklerin bir nedeni, Royce White gibi sporcuların dürüstlük ışığını yakma ve başkalarına yardım etme cesareti.

Risk faktörleri şunları içerir: Yaptıkları sporun tüketen doğası nedeniyle hayatlarında denge eksikliği olan eksik kimlik gelişimi.

Kevin Love ve DeMar DeRozan gibi önde gelen NBA oyuncuları mücadelelerinden bahsetti. Emekli oyunculardan böyle şeyler duyduk, ancak hala aktif olarak oynayanlar için bu durum biraz yeni gibi görünüyor. Bunun NBA, oyuncuları ve karşılaştıkları şey hakkında onlara özel bir durum olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa bu muhtemelen diğer sporlardaki yüksek profilli sporcuların da yaşadıklarına benziyor mu?

Zihinsel sağlık kaynakları, özellikle son 5 yılda profesyonel spor ve üniversite sporları arasında büyümüştür. NBA oyuncuları muhtemelen diğer profesyonel sporculara benzer oranlarda zihinsel sağlık bozuklukları yaşıyorlar, ancak son zamanlarda çok sayıda NBA oyuncusu zihinsel problemlerle mücadeleleriyle öne çıkıyor gibi görünüyor. Aktif olarak oynarken akıl sağlığı sorunları hakkında konuşmak özellikle cesur bir harekettir.

Sadece NBA'dekilerle değil, sporculardaki ruh sağlığı sorunlarına başka hangi faktörler neden olabilir ?

Sporcular, herkes gibi zihinsel sağlık sorunları ile karşılaşırlar, koruyucu ve risk faktörleri yaşarlar. Sporcuları zihinsel sağlık bozuklukları yaşamaktan koruyan faktörler, kaygı ve depresyonu azaltmak için egzersizin faydalarının yanı sıra ekibin sağladığı sosyal desteği içerir.

Medikaynak Referanslar

As Players Open Up, the NBA Tackles Mental Health - Medscape - Jan 06, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler