Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sadece birkaç ay önce maske takan insanlar toplum tarafından "garip algılanıyordu, şimdi düşününce uzak bir geçmiş gibi görünüyor. Karantinalar kalktıkça insanlar koruma için maske kullanmayı tercih ediyor. Salgının ilk günlerinde birçok hükümet, halkı maske kullanımı ile ilgili uyarmıştı. Maskenin, pandeminin ön safhasındaki sağlık çalışanlarının hayati malzemesi olması dolayısıyla tükenebileceğini ve insanları panik duygusuna sürükleyebileceğini hatırlatmışlardı. Şuan ise Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avusturya, Fas, Türkiye ve Almanya gibi ülkelerin hepsi de kamuya açık yerlerde maske kullanımını zorunlu kıldı. Antwerp Tropikal Tıp Enstitüsü'nde cinsel yolla bulaşan hastalıklar birim başkanı Chris Kenyon " Grafikte eğrileri düzleştiren ülkelerin bunu yapabilmesindeki asıl sebep maske kullanmalarıdır diyor. "Bunlar çoğunlukla Asya ülkeleriydi. Bazı nedenlerden dolayı, yakın zamana kadar Avrupalı uzmanlar - Çek Cumhuriyeti hariç - Asya'da çalışanlardan bir şey öğrenemedi."

COVID-19 Nasıl Yayılır?

Maskelerin neden işe yarayacağını anlamak için, Covid-19'a neden olan virüsün ilk etapta nasıl yayıldığına bakmak önemlidir.

Birini enfekte ettikten sonra, hastalıktan sorumlu Sars-CoV-2 virüsü kendisini kopyalaması için konak hücreleri gasp eder. Çoğaldıkça, bu yeni virüs parçacıkları hücrelerden patlayarak çıkar ve akciğerlerimiz, ağzımız ve burnumuzdaki vücut sıvılarında süspansiyon haline gelir. Enfekte bir kişi öksürdüğünde, virüsle dolu küçük damlacıklar -aerosoller- havaya salınır ve minik bir virüs yağmuru etkisi yaratır.Tek bir öksürük 3.000 damlacık saçabilir.

Virüsün sadece konuşarak yayılabileceği korkusu vardır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çıplak gözle görünmeyen binlerce damlacıkların sadece "sağlıklı kal kelimelerini söyleyerek havaya püskürttüğünü gösterdi.

Ağızlarımızdan çıktıktan sonra, büyük damlacıkların çoğu hızlı bir şekilde yakındaki yüzeylere yerleşir, daha küçük olanlar ise saatlerce havada asılı kalabilir. Klima bulunan odalarda ve dış mekanlarda virüs dolu damlacıkların davranışı daha az anlaşılır. Dağılan havalarda virüslerin yüzeylere daha çabuk yerleştikleri düşünülmektedir. Ayrıca koronavirüsün binalardaki havalandırma sistemleri yoluyla yayılabileceğine dair bazı raporlar da vardır.

Virolog Neeltje van Doremalen ve ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, Hamilton, Montana tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Sars-CoV-2 virüsünün bu aerosol damlacıklarında en az üç saat hayatta kaldığı bulundu. Ancak daha yeni ve henüz yayınlanmamış bir çalışma, Sars-CoV-2 virüsünün aerosol damlacıklarında süspanse edildikten sonra 16 saatten fazla bir süre boyunca bulaşıcı olduğunu ortaya koydu. Virüsün, diğer benzer koronavirüslere kıyasla aerosol formunda son derece iyi şekilde muhafaza kaldığını buldu.Birlikte, doğru koşullarda, virüsün birkaç saat boyunca havada kaldığını ve nefes alınması durumunda insanları enfekte edebileceğini öne sürüyorlar. İç mekan ortamlarında, havada yayılmaya özellikle eğilimli görünüyorlar.

Çin'de Covid-19'un ilk 318 vakasının yayınlanmamış bir analizi, en çok iç mekan ortamlarında, özellikle insanların evlerinde, aynı zamanda toplu taşımalarda, restoranlarda, sinemalarda ve dükkanlarda iletildiğini gösterdi. İnsanlar dışarıdayken virüsün bulaşmış gibi göründüğü sadece bir örnek buldular.Sars-CoV-2'den genetik materyal, Covid-19 ile enfekte kişiler tarafından kullanılan tuvaletlerde ve odalardaki havada tespit edilmiştir. Çin'in Guangzhou kentindeki bir restoranda meydana gelen vakaların bir çalışması, kötü havalandırılan alanlarda virüsün havadaki aerosol damlacıkları yoluyla yakın çevrede oturan insanlara yayıldığını düşündürmektedir.

Maske COVID-19'a Karşı Bizi Gerçekten Koruyabilir mi?

Hong Kong Üniversitesi epidemiyoloji ve biyoistatistik başkanı Ben Cowling, "Yüz maskeleri, özellikle toplu taşıma ve kalabalık alanlarda kullanılıyorsa, topluluktaki bulaşmayı azaltmaya yardımcı olabilir diyor. O ve meslektaşları yakın zamanda virüsün enfekte insanlardan yayılmasını önlemek için yüz maskelerinin etkinliğini araştıran bir çalışma yayınladılar. Standart bir cerrahi yüz maskesinin, hafif bir koronavirüs, grip ve soğuk algınlığına neden olan bir rhinovirüs de dahil olmak üzere farklı solunum yolu virüsleri ile enfekte olmuş kişilerin nefesinden kaçan virüs miktarını ve öksürüklerini önemli ölçüde azaltmak için yeterli olduğunu buldular.

Cowling, "Evden çıkma yasaklarını kaldırmak için önerilerden biri, toplumdaki enfeksiyonların önüne geçmek için temas izleme ve karantina ile birlikte kitle testi kullanmamızdır diyor. "Enfekte bir kişi olarak tanımlanırsanız sağlık departmanı, aile üyelerinizi, sosyal temaslarınızı ve mesleki irtibatlarınızı izleyebilir ancak otobüste veya trende yanında oturduğunuz kişileri izlemek çok zordur.

Enfekte olanların %6 ila % 18'inin virüsü semptom geliştirmeden taşıyabileceği tahmin edilmektedir. Buna semptomlar gelişmeden önce yaklaşık beş günlük -ancak bazı durumlarda 14 günlük- bir kuluçka süresi ekleyin. Bulaşıcı olma belirtileri göstermeye devam edenler bile hastalanmadan önce virüsü birçok insana yayabilir.

Yüz maskelerinin, onları giyenlerde yanlış bir güvenlik hissi uyandırmasından korkanlar da var. Yale Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yakın zamanda yayımlanan bir çalışma, halk arasında yüz maskesi takmak için madalyaların kullanıldığı ABD eyaletlerinde, insanların evde 20-30 dakika daha az zaman harcadıklarını ve mağazalar gibi ticari yerlere daha fazla ziyaret yapıldığını göstermiştir.

Ev Yapımı Maske Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Ancak cerrahi maskelere olan talep yüksek olduğundan, birçok vatandaş kendi alternatiflerini yapmak durumunda kalıyor. Kendin yap maske üreticileri için çevrimiçi olarak çok çeşitli tasarımlar mevcuttur, çoğu pamuklu kumaş kullanarak bir tür filtrenin yerleştirilebileceği bir cep oluşturur. Bazıları elektrikli süpürge torbaları kullanmanızı önerir, diğerleri kahve filtreleri ekler iki bandana arasına veya bazıları katlanmış yastık kılıfları takmayı önerir. Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde çevre mühendisi olan Yang Wang ve öğrencilerinden biri bu maskelerden birkaç örnek oluşturdu. Daha yüksek iplik sayısına sahip kumaşların kullanılmasının daha iyi koruduğunu buldular. Pamuklu bandana en az etkili olanı, ardından yünlü bir fular geliyor. Dört kez katlanmış 600 iplikli bir yastık kılıfı, parçacıkların yaklaşık %60'ını filtreleyebilir.

Alerjiyi azaltan klima filtrelerinden ve elektrikli süpürge torbalarından yapılan maskelerin, neredeyse bir N95 solunum cihazının performansıyla eşleştiği en iyi şekilde çalıştığı bulundu.

Cowling, "Kumaş maskeleri ve özellikle bazı toz bezlerinde kullanılanlar gibi dokunmamış malzemeleri içeren maskeler için çok fazla potansiyel var diyor Cowling. "Cerrahi maskelerin toplulukta giymek için 'en iyi' tip maskeler olması için hiçbir neden yoktur, ancak bazı kumaşlarda çok fazla" delik vardır ve iyi performans göstermezler.

Diğer araştırmacılar, bir tişörtü burnumuza ve ağzımıza çekerken, aerosollerin yarısından daha azının kendimize doğru gelmesini engelleyeceğini, pamuklu bir tişört kumaşının katmanlarını ikiye katlamanın ve hatta üçe katlamanın acil durumlarda işleri önemli ölçüde iyileştirebileceğini bulmuşlardır. İpek ve polyester gibi diğer kumaşların da şaşırtıcı derecede etkili olduğu bulunmuştur. Pamuklu flanel, keçeli yün ve kapitone pamuğun ultra ince parçacıkları engellemede özellikle iyi olduğu bulunmuştur. Bir çalışma, burun ve ağza sıkıca bastırıldığında tek bir çorabın da iyi bir acil durum maskesi yerine kullanılabileceğini önermiştir. Ev yapımı maskeler üzerinde yapılan testler, influenza gibi diğer viral enfeksiyonların yayılmasını hala önemli ölçüde azaltabileceklerini göstermiştir. İnsanlar öksürdüğünde virüsün yakındaki yüzeylere yayılmasını azaltmaya da yardımcı olabilirler.

CDC rutin olarak ev yapımı maskelerin yıkanmasını önerir. Tek başına sıcak su yeterli olmayabilir - yakın tarihli bir çalışmada Sars-CoV-2 virüsünün en az 60 ° C sıcaklıkta hayatta kalabileceği bulunmuştur.- Neyse ki, koronavirüsleri kaplayan yağlı zarf, sabun ve ev tipi deterjanla çekilebilir.
Yüz maskeleri biraz rahatsızlık getirebilir ve konuştuğumuz kişilerin yüz ifadelerini fark etmeyi zorlaştırabilir. Bu tür şeyler etrafımızdaki insanları güvenli ve sağlıklı tutmak için ödememiz gereken küçük bir bedeldir.

Medikaynak Referanslar

Gray, Richard. "Why We Should All Be Wearing Face Masks". Bbc.Com, 2020, https://www.bbc.com/future/article/20200504-coronavirus-what-is-the-best-kind-of-face-mask. Accessed 29 June 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler