Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hemoglobin kanda bulunan, oksijeni bağlayıp tüm vücuda taşıyan değerli bir proteindir. Kanda ne kadar çok hemoglobin mevcutsa o kadar çok vücudun ihtiyacı olan her yerine oksijen taşınabilir. Atletler özellikle dayanıklılık atletleri, kanlarındaki hemoglobin düzeyini sağlıklı düzeyde tutmak ve böylece vücutlarına maksimum oksijenin taşınması için çabalarlar.

Özel bir firma tarafından yeni piyasaya sürülen bir alet ile parmak ucu sensörleri sayesinde 90 saniye içinde nabız sayısı ve hemoglobin ölçümü yapılabiliyor. ‘Ember’ denilen bu alet, bilinen puls oksimetreler ile benzer şekilde çalışıyor. Ember tipik puls oksimetri cihazlarından farklı olarak, kesin ve doğru bir şekilde hemoglobin ölçümünü sağlayan ekstra duyarlılığa izin veren sekiz adet LED içeriyor.

Ölçümler bluetooth aracılığıyla, kaydedildikleri zamandaki mevsim ve yükseklik zaman içindeki eğilimleri görüntüleyebilen bir uygulama ile senkronize ediliyor. Cihaz akıllı telefonların ekranlarından hemoglobin değişimlerini takip edebilmeyi ve zaman içerisinde nasıl bir eğilim çizdiğini görebilmeyi de mümkün kılıyor. Tüm sonuçları kaydederek kullanıcıların bunları antrenörleri, takım arkadaşları ile hatta sosyal medyada paylaşabilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar yaptıkları aktivite ile hemoglobin değişimlerini bir arada takip edebiliyorlar. Vücudun hedeflenen hemoglobin düzeyine ne kadar sürede ulaştığını görebiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca cihaz sayesinde yıl boyunca kanlarında ki hemoglobin değişimini görebiliyorlar ve hangi mevsimde en yüksek, hangi mevsimde en düşük hemoglobin düzeyine sahipler gözlemleyebiliyorlar. Bütün bu özellikler, bu cihazın özellikle yarışlara hazırlanırken kullanıcılarına büyük avantajlar sağlayacağı düşünülüyor. Tasarımcıları bu cihaz sayesinde ağrı ve acı duymaksızın istenilen sıklıkta ve istenilen zamanda kolayca hemoglobin ölçümü yapılabildiğini bunun da kan testlerine göre büyük üstünlük sağladığını belirtiyorlar.

Ember’ın sadece medikal alet olarak pazarlanmadığını, altında yatan teknoloji klinik olarak geçerliliği onaylanmış ve yıllardır hastanelerde kullanılan bir teknoloji olduğunu söylüyorlar. Ember’ın en çok dayanıklılık atletlerine faydalı olacağını düşünüyorlar çünkü bu atletler antremanlarında bu aleti kullanarak hemoglobin konsantrasyonlarındaki artışı ve geçmiş antrenmanlarındaki hemoglobin düzeylerini, eğilimlerini takip edebildiklerini belirtiyorlar.

Medikaynak Referanslar

www.medgadget.com/2016/01/medgadget-ces-2016-cercacors-ember-non-invasive hemoglobin-sensor

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler