Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni araştırmaya göre obez veya kilolu olmak çeşitli kanser türlerinin gelişme olasılığını artırabilir. Ancak araştırmacılar fazla kiloların verilmesinin riski azaltabileceğini söylüyor.

Çalışmaya göre obeziteyi azaltmak endometrial kanser riskini %44, rahim kanseri riskini %39 azaltırken, böbrek kanserlerinin %18'ini ve mide/karaciğer kanserlerinin %17'sini önleyebilir.

İskoçya Glasgow Üniversitesi BHF Kardiyovasküler ve Tıp Bilimleri Enstitüsü baş araştırmacısı Carlos Celis-Morales, 'Her şey kiloyu korumaya bağlı. Birçok insan sadece daha sonra geri almak için kilo veriyor.' dedi.

Celis-Morales, 'İhtiyacımız olan şey uzun süreli olarak sağlıklı kilonun korunması; bu riski azaltacaktır. Bu nedenle insanların sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için yaşam tarzını iyileştirmesi çok önemli.' dedi. Bununla birlikte, bu çalışmanın aşırı kilonun kansere neden olduğunu veya kilo vermenin kanseri önlediğini kanıtlayamayacağı konusunda uyardı. Kilo fazlası ile kanser riski arasında güçlü bir ilişki saptandığını söyledi.

Araştırma için Celis-Morales ve meslektaşları, İngiltere Biobank'tan kanseri olmayan 400.000'den fazla erkek ve kadına ilişkin verilerden yararlandı. Araştırmacılar altı obezite göstergesi (vücut yağ oranı, bel-kalça oranı, bel-boy oranı, bel ve kalça çevresi ve vücut kitle indeksi (VKİ)) temelinde 24 kanserin gelişme ve bu kanserlerden ölüm riskini öğrenmek istedi. Çalışma, hangi yolla ölçülürse ölçülsün, obezitenin en yaygın kanserlerden 10'unun gelişme olasılığını artırdığını buldu.

Celis-Morales, 'VKİ kiloyla ilişkili kanser riskini ölçmek için yeterli bir gösterge. Bel ölçüsü veya vücut yağ oranı gibi daha karmaşık veya maliyetli ölçümlere gerek yok.' dedi. Örneğin, 24,9'luk bir VKİ puanı normal kabul edilir ve erkekler için yaklaşık 4 ve 25 yaşın üzerindeki kadınlar için 5 puanlık artış genel olarak %3 daha yüksek kanser riskiyle bağlantılıydı.

Ayrıca mide (%35), safra kesesi (%33), karaciğer (%27), böbrek (%26), pankreas (%12), kolon (%10) ve mesane (%9) kanseri riskinde artış saptanmıştır. Yine kadınlarda bu düzeydeki fazla kilo, endometrial kanser için %73 ve rahim kanseri için %68 risk artışı gösterdi. Postmenopozal meme kanseri için %8'lik bir risk artışı da saptandı.

Amerikan Kanser Derneği'nde epidemiyolojik araştırma bilimsel direktörü Lauren Teras, bulguları gözden geçirdi. 'Obezitenin kanseri; östrojen, progesteron, insülinle ilişkili büyüme faktörleri, leptin ve adiponektinin yüksek düzeyleri yoluyla etkilediği düşünülmektedir.' dedi.

Teras, aşırı kilonun birçok kanser riskini artırdığına dair güçlü kanıtlar bulunmasına karşın, kilo vermenin bunu başarılı bir şekilde tersine çevirebileceği konusunda daha az şey bilindiğini söyledi. 'Bunun nedeni, yetişkinlikte kilo vermenin nispeten nadir olması ve çalışmayı zorlaştırması olabilir. Ancak, büyük kilo verme ameliyatları geçiren hastalarla ilgili birkaç çalışma bu hastalarda çeşitli kanser türleri için daha düşük risk buldu.' diye ekledi. Teras, normal kiloyu korumanın, dengeli beslenmenin ve fiziksel olarak aktif olmanın sağlığın birçok yönü için faydalı olduğunu söyledi ve önerilerini özetledi: 'Önerim sizin için işe yarayan bir plan bulmak ve alışkanlık haline gelene kadar ona bağlı kalmaktır. Fiziksel aktivitenizi artırmak için size eğlenceli gelen şeyleri yapın. Tercihlerinize göre özelleştirilmiş, ancak meyve, sebze ve kepekli tahılları içeren bir diyet yapın. Porsiyon boyutlarını sınırlayın.'

Bu çalışma 9 Mayıs 2021 tarihinde BMC Medicine dergisinde yayınlanmıştır.

Medikaynak Referanslar

Obesity Raises Odds for Many Common Cancers - Drugs.com MedNews, May 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler