Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Genel olarak kabul görmüş 'kilo vermek meme kanseri riskini azaltır, aşırı kilolu veya obez hastalar kanser risklerini azaltmak için kilo vermelidir' kanısı hakkında, yeni yapılan bir çalışma ile ilgi çekici bulgular elde edildi.

New York Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Meme Sağlığı Servisi'nden Dr. Clifford Hudis ve Weill Cornell Tıp Fakültesi'nden Dr. Andrew Dannenberg 'Kilo kontrolünün kiloyla ilişkili birçok hastalık ve rahatsızlıkta çok etkili olabileceğini ancak meme kanseri riskini azaltacağını gösteren verilerin sınırlı olduğunu' belirtti.

Seattle Fred Hutchison Kanser Araştırma Merkezi'nde postmenopoz dönemindeki 67.000 kadın ile yapılan çalışmada, obezitenin meme kanseri riskini, ilerlemiş hastalık ve ölüm riskini artırdığı gösterildi ancak çalışma süresince kilo vermenin kanser riskini düşürmede etkili olmadığı ortaya kondu.

Çalışmaya katılan 50-79 yaş arasındaki kadın hastaların, boy ve vücut ağırlıkları çalışma başlangıcında ve çalışma süresince yılda 1 kez ölçüldü, ayrıca yılda 1 kez veya 2 yılda 1 kez mamografileri çekildi.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, vücut ağırlığındaki artış ile meme kanseri riski arasında doğrusal bir ilişki saptadılar. Beden kitle indeksi 35 kg/m²'den fazla olan kadınlarda meme kanseri riski, beden kitle indeksi 25 kg/m² olan kadınlara kıyasla yaklaşık %60 daha yüksek bulundu. 35 kg/m² veya daha yüksek beden kitle indeksi, östrojen reseptörü pozitif ve progesteron reseptörü pozitif meme kanseri riski ile güçlü biçimde ilintili bulundu, fakat östrojen negatif meme kanseri ile arasında bir ilişki bulunamadı.

35 kg/m² ve daha yüksek beden kitle indeksinin büyük boyutlu tümör (p=0.02), pozitif lenf düğümleri (p=0.06), bölgesel ve/veya uzak evre (p=0.05) ve meme hastalığı mortalitesi (p<0.001) riskini 2'ye katladığı gösterildi.

Meme kanserine bağlı mortalite için risk oranı, 30-35 kg/m² beden kitle indeksine sahip olan kadınlarda 1.37, beden kitle indeksi >35 kg/m² olan kadınlarda ise 2.11 bulundu.

Obezite, meme kanserinde kötü prognozla ilişkilidir

Çalışma başlangıcında beden kitle indeksi <25 kg/m² olan ve takip döneminde vücut ağırlığının %5'ten fazlası kadar kilo alan kadınlarda, meme kanseri riskinin 1/3'ten fazla arttığı ortaya kondu.

JAMA Oncology dergisinde yayınlanan röportajda Dr. Neuhouser bunun "postmenopozal dönemin hemen ardından kilo almanın, daha önce düşünülmeyen ölçüde ciddi bir risk olabileceğine" işaret etti.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Medscape, http://www.medscape.com/viewarticle/846285

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler